Специален проект на

Годината на бързите мрежи

През последните месеци научихме много добре колко важна е качествената връзка с интернет. Пандемията ускори драстично дигиталната трансформация на почти всички сектори, позволи на много от затворените бизнеси да продължат да работят онлайн, превърна домашния офис в реалност за милиони хора по света и осигури възможност за продължаване на учебния процес в нова среда.


Кризата ни накара и да търсим повече начини за забавления, докато стоим у дома, а това доведе до драстичен ръст в абонатите на популярните услуги за стрийминг на видео като Netflix и HBO GO и до скок в продажбите на игрови конзоли и настолни и видео игри. Как ли щяхме да посрещнем подобна ситуация преди 20 години, когато ползвахме интернет с много по-ниски скорости?

Нашата връзка със света

Връзката е важна

Неочакваната ситуация през 2020 постави мрежите на интернет доставчиците под изключително натоварване, а през пролетта популярни услуги като YouTube и Netflix дори намалиха резолюцията и битрейта на предаваното поточно видео, за да облекчат трафика и гарантират работата на болничните системи и на заетите в борбата с пандемията служби.

Качеството на интернет връзката има голямо значение за всички, които вече прекарват повече време у дома, защото тя е нашата връзка със света, с нашите близки и приятели. То е много важно и за геймърите и особено за тези, които се занимават професионално с така популярните електронни спортове. От какво имат нужда те?

Капацитет и скорост


Сред основните параметри на дадена мрежова връзка са нейните капацитет и скорост. Макар двете да вървят ръка за ръка те не са взаимозаменяеми и на практика представляват различни неща. И докато скоростта на мрежата измерва скоростта на трансфер на информацията между началната и крайната точка, капацитетът отразява теоретичното количество данни, което може да се прехвърли за секунда.


При комбинирането на двете получаваме пропускателната способност, която отразява количеството съобщения, които могат да се прехвърлят за единица време. И докато капацитетът представя потенциала на връзката, то пропускателната способност демонстрира реалното измерване колко бързо може да бъде прехвърлена информацията в единици като мегабайти в секунда (MBps) и гигабайти в секунда (Gbps).

Пропускателна способност и закъснение

Нека си представим мрежата като магистрала, която има капацитета за придвижване на 200 автомобила в даден момент. Оказва се обаче, че заради задръстване през нея преминават само 150 автомобила. Това означава, че макар капацитетът на магистралата да е 200 автомобила, реалната й пропускателна способност е 150.


Влияние върху този параметър може да окаже закъснението на мрежата или времето, което е нужно на един пакет данни да се придвижи от началната до крайната точка. Загубата на пакети и големите амплитуди в закъснението на отделните пакети са също неща, които могат негативно да повлияят производителността на дадена мрежа и да намалят максималната й пропускателна способност.


Закъснението е от изключителна важност за динамичните мултиплеър игри, в които реакциите на играчите трябва да се отчитат максимално бързо - колкото по-малко е то, толкова по-добре. Този параметър може да се повлияе от различни неща - например мрежовия хардуер, местоположението на сървъра и неговата свързаност и ползвания от потребителя рутер.

Бързи мрежи за всеки

Междувременно компанията има друго специално предложение, от което напълно безплатно могат да се възползват потребителите на нейния оптичен домашен интернет FiberNet. До края на януари 2021 г. те ще могат да изтеглят данни със скорост до 500 Mbps дори и актуалните им планове да са с по-ниска скорост, което е нов жест от VIVACOM към останалите вкъщи като начин за справяне с пандемията.


Увеличената скорост несъмнено ще даде възможност за още по-пълноценна работа, учене и забавление на всички членове на семейството. Предимствата на оптичната мрежа, която осигурява фиксирана високоскоростна интернет връзка и интерактивна телевизия, са ясни. Тя използва оптични кабели и е много по-ефективна при преноса на данни от стандартните медни кабели, а освен това осигурява високо качество на връзката дори при лоши метеорологични условия.

За щастие технологиите се развиват с бързи темпове и докато през 90-те години на миналия век се свързвахме с мрежата чрез модеми със скорости 28 Kbps днес в България вече имаме домашен интернет, който предлага изтегляне на данни с невероятната скорост до 10 000 Mbps (10 Gbps). Това в едно от последните предложения в портфолиото на VIVACOM, което засега е достъпно в определени райони на София, но очакваме да разшири своя обхват и да достигне до много повече домакинства.