РЕВЮ: Xiaomi 12X e малък, но само по размери

РЕВЮ: Xiaomi 12X e малък, но само по размери

Едно от най-интересните следствия от узряването на пазара на смартфони е, че позволява съществуването на много голямо разнообразие от устройства. Тази година Xiaomi представи флагманската серия 12 с три модела, сред които се отличава Xiaomi 12X. Причината е, че той притежава всичко, което виждаме в базовия Xiaomi 12, но е оборудван с по-стар чипсет и съответно е на по-ниска цена.

Така получаваме един малък смартфон с чудесен екран и приятен дизайн, за който има един важен въпрос - ще има ли достатъчно добра производителност за нормална работа? Това е едно от основните предимства на другите модели в серията, които идват с най-мощния чипсет на Qualcomm в момента. Ако отговорът е положителен, то Xiaomi 12X лесно може да бъде определен като един от най-привлекателните нови смартфони тази година.

Дизайн и дисплей

Визуално Xiaomi 12 и 12X са буквално идентични, което означава, че и тук имаме един изключително удобен смартфон. Размерите са абсолютно същите при 152.7 x 69.9 x 8.2 мм, а теглото на 12X е 176 грама. Така усещането в ръката е за мини версия на голям смартфон, която е лесна за използване, хваща се лесно в джоба и като цяло стои приятно в ръката. Диагоналът на екрана е 6.28 инча, като съотношението му е 20:9, което го прави по-висок, отколкото широк. Това не е удобно, ако искате да стигнете горната част на екрана с една ръка, но по-тесният профил е добра компенсация.

Удобствата в дизайна са много, като едно от тях е разположението на бутоните за звука и заключване вдясно на телефона. Те са достатъчно ниско, че да се достигат лесно, а кликването им е приятно и осезаемо. Подобно на другите модели в серията и 12X има заоблена метална рамка, заключена между два панела от извито стъкло, което покрива гърба и дисплея. Така устройството ляга удобно в ръката, а стъклото на гърба е Gorilla Glass 5 с матирана текстура, която не задържа отпечатъци, но е сравнително хлъзгава.

На гърба е островът за трите камери, който е правоъгълен и приютява и светкавицата. И тук основната камера стърчи малко повече, като цялата конструкция е достатъчно висока, че телефонът да се поклаща осезаемо, когато стои върху равна повърхност. Логото на Xiaomi и тук е деликатно, като е засенчено от регулаторните надписи, които са по-големи.

Отдолу на телефона е единият говорител, както и USB-C вход и слотът за две SIM карти. Отгоре са IR предавателят, типичен за Xiaomi, решетка за втория говорител и логото на harman/kardon, които имат участие в звуковите възможности на 12X. Говорителите са чудесни, със силен звук, който е богат и възпроизвежда дори по-ниски честоти, включително при максимална сила. Телефонът обаче няма сертифицирана водоустойчивост, така че караокето в банята не е най-добрата идея.

Отпред е 6.28-инчовият AMOLED дисплей с резолюция 2400x1080 пиксела и честота на опресняване до 120 херца. Панелът е с яркост до 1100 нита и се вижда чудесно дори при много ярка слънчева светлина, като поддържа и 12-битови цветове. Вграденият сензор за пръстови отпечатъци е ниско долу, което изисква известно свикване, но пък работата му е бърза и надеждна.

Защитен от Gorilla Glass Victus, екранът е великолепен и поддържа технологиите Dolby Vision и HDR10+. Цветовете с профил Original са реалистични и много приятни, но ако искате повече, имате богат набор от настройки, с които да постигнете цветопредаването, което ви харесва. Единственият елемент, който може да не допадне на всеки, е извивката на екрана, която обаче е достатъчно деликатна, че да остане незабелязана в ежедневието.

Хардуер и батерия

Водещият елемент, който отличава Xiaomi 12X от базовия Xiaomi 12, е процесорът. Тук е наличен Snapdragon 870 5G, който е изненадващо добър избор. Той е енергийно по-ефективен и достатъчно мощен за 1080p дисплея, като в същото време поддържа всички модерни опции за свързаност. Към него Xiaomi добавя 8GB RAM и 128GB или 256GB вътрешна памет. Версията, която тествах, беше с топ конфигурацията с 8/128GB.

Производителността на този процесор в бенчмарковете е достатъчно висока, че да го класира сред флагманите, но със сигурност е по-ниска от тази на другите два модела в серията. В същото време охлаждането на 12X се справя по-добре със загряването на чипсета, което прави неговата работа по-стабилна, включително при дългото натоварване в тестовете на 3DMark и GFXBench. Това обаче е по-скоро незначителна част от преживяването с Xiaomi 12X.

Много по-важният елемент е, че в ежедневната работа този модел се усеща като всеки друг нов флагман. Приложенията зареждат бързо, игрите изглеждат чудесно и работата е безпроблемна, независимо какво правите. Мултитаскингът и всички задачи, включително обработка на снимки и видео, се случват плавно и без проблем.

Компромисът в този модел е, че пристига с Android 11, въпреки че интерфейсът е MIUI 13. От него отсъстват функциите на Android 12, като новите уиджети, Privacy Dashboard и приложенията File Manager и Clock App. Тук обаче са всички подобрения и оптимизации в работата и ефективността на интерфейса по отношение на използването на ресурсите на телефона. Според Xiaomi те осигуряват по-дълъг живот на телефона, което е добре дошло. Всичко друго в интерфейса е почти неотличимо от подхода на компанията през последните години.

Предимството на този чип е животът на батерията. Тя е със същия капацитет от 4500 mAh като в Xiaomi 12, но енергийно по-ефективният чипсет осигурява значително по-добър живот. Тук със сигурност можете да разчитате на цял ден автономна работа, дори той да е много дълъг. Ако това не е достатъчно, в кутията има 67-ватово зарядно, с което за 15 мин получавате 45% заряд, а до 100% са нужни около 45 минути.

Камера

Тройната основна камера на Xiaomi 12X също повтаря конфигурацията от базовия модел в серията - Xiaomi 12. Основният сензор е 50MP с бленда f/1.88 и оптична стабилизация, който по подразбиране предоставя кадри с резолюция 12.5MP. Следва ултраширокоъгълната 13MP камера с бленда f/2.4 и фиксиран фокус. Макрокамерата тук е с 50 мм телемакро обектив с бленда f/2.4, зад който има 5MP сензор, като автофокусът ѝ работи на разстояние между 3 и 9 см.

Представянето на камерата като цяло повтаря това на Xiaomi 12. На дневна светлина снимките с основната камера имат много добри детайли, приятни цветове, добър баланс на бялото и чудесен контраст. Кадрите изглеждат великолепно и добре балансирани. Ултраширокоъгълната камера също предлага приятни цветове и добри детайли, изненадващо ниско ниво на цветен шум и очаквано ниво на детайлите, предвид по-малкия сензор.

Най-приятна и отличаваща се е макрокамерата. Тъй като използва телемакро обектив и има автофокус, шансът да получите добра снимка е много голям. Единственият недостатък е ниската резолюция на сензора, което обрича кадрите да нямат особено добро количество детайли. Въпреки това снимките изглеждат приятно, с добри цветове и острота, така че феновете на макрофотографията ще останат доволни.

Кадрите на тъмно също са чудесни, особено с основната камера. В автоматичния режим камерата сама избира дали да включи нощен режим или не, като за основната камера няма осезаема разлика между двата режима. Снимките тук са с приятни цветове, реалистична експозиция и много детайли, като цветният шум е добре обуздан.

При ултраширокоъгълната камера автоматичният нощен режим не се справя толкова добре, макар че кадрите отново изглеждат добре. При ръчния нощен режим с нея нещата са значително по-добри и получавате по-добра острота и повече детайли, както и по-добра експозиция. Това е по-добрия начин за нощни снимки с тази камера, като резултатите са чудесни.

Селфитата са поверени на 32MP камера, която се справя повече от прилично. Снимките са с много детайли и добри цветове, а портретният режим също се справя много добре. Видеото тук е с резолюция до 8K@24fps и 4K@60fps, като ултраширокоъгълната камера е ограничена до 4K@30fps, а макрокамерата - до 1080p@30fps. Качеството на 8K и 4K клиповете е чудесно и добрите цветове и детайли остават и тук, в комбинация с цялостно много естествения вид на клиповете.

Финални думи

Серията Xiaomi 12 има три много силни предложения, но Xiaomi 12X успява да се отличи сред тях. Тук водещ недостатък е по-старата версия на Android, както и липсата на сертифицирана водоустойчивост на корпуса. Това са характеристики, които ценовият клас около 1200 – 1300 лв., каквато е цената на модела, обикновено предлага. Друг известен недостатък е липсата на телефото камера.

Xiaomi 12X обаче се отличава с чудесния си дизайн и компактни размери, които го правят изключително удобен. Към това добавяме великолепен OLED дисплей, който е ярък, с хубави цветове и висока честота на опресняване. Чудесните говорители, добрата батерия, която се зарежда бързо, и качествените снимки, придружени от бърза и надеждна работа, са детайлите, които оставят много приятно впечатление. Всъщност това може би е и основната причина Xiaomi 12X да си заслужава вниманието - това е един от най-приятните и компактни Android смартфони на пазара в момента.

Оферти на деня


Втора употреба с гаранция