ЕК обяви, че налага 4.34 милиарда евро глоба на Google заради Android

Европейската комисия официално обяви, че налага рекордна глоба в размер 4.34 милиарда евро на Google за нарушаване на европейските антитръстови правила. Според Комисията от 2011 година американската компания налага незаконни рестрикции на производителите на устройства с Android и на мобилните оператори, за да заздрави своята доминантна позиция при търсенето в интернет.
В решението се посочва, че Google трябва да прекрати тази практика в рамките на 90 дни или ще се изправи пред наказателни плащания до 5% от средния дневен оборот в глобален мащаб на компанията майка Alphabet. Според комисаря по конкуренцията Маргрете Вестагер Комисията е идентифицирала три ограничения, които Google налага на производителите и операторите, за да се гарантира, че трафикът в устройствата с Android преминава през нейната търсачка.
Тези практики са попречили на конкурентите да създава иновативни продукти и да се конкурират ефективно, а освен това са отказали на европейските потребители ползите от ефективната конкуренция на мобилния пазар, което е незаконно съгласно европейските антитръстови правила. В съобщението се посочват трите начина, с които Google е нарушила правилата.
На първо място компанията е изискала от производителите да инсталират в устройствата приложенията Google Search и Chrome като условие за ползване на магазина за приложения Play Store. Освен това американците са плащали на определени големи производители и оператори с условието ексклузивно да инсталират приложението Google Search в техните устройства. Третото нарушение е свързано с възпрепятстване на производителите, които искат да инсталират приложенията на Google в продуктите си, да предлагат дори едно друго устройство с алтернативна версия на Аndroid (например Fire OS на Amazon), която не е одобрена от компанията.
ЕК посочва, че задължителното инсталиране на Google Search и Chrome в устройствата с достъп до Play Store означава, че потребителите най-вероятно ще използват тези приложения и няма да търсят техни алтернативи. Google твърди, че това комбиниране е нужно, за да монетизира своите инвестиции в Android. ЕК смята, че тези твърдения не са обосновани, защото годишно компанията получава милиарди долари от Play Store, събира много данни, които са ценни за нейния бизнес с търсене и реклама, а освен това ще има полза от значителните приходи от реклами в търсенето без ограниченията.
По отношение плащането на големи производители и оператори за инсталиране в предлаганите от тях устройства на Google Search се посочва, че американската компания е прекратила напълно тази практика през 2014 година след като ЕК е започнала разследване на казуса.
При рестрикциите за продаване на устройства с алтернативни версии с Android ЕК смята, че твърденията на Google, че това се прави, за да се избегне фрагментацията на екосистемата, не са оправдани. На първо място компанията може да гарантира, че устройствата с Android с нейни услуги и приложения са съвместими с техническите й изисквания без да пречи на появата на други версии на Android. В допълнение Google не е осигурила достоверни доказателства, че тези алтернативни версии ще са засегнати от технически проблеми или няма да могат да поддържат нейните приложения.
Google ще обжалва решението на ЕК. В отговор изпълнителния директор на компанията Сундар Пичай посочва, че Android е създала по-голям избор, а не обратното. Над 1300 бранда вече използват Android за създаването на над 24 000 различни устройства на всички ценови нива, а в Play Store има над 1 милиард приложения. Според Пичай типичен смартфон с Android идва с 40 приложения от различни разработчици, а потребителите могат лесно да ги изтрият или деактивират и да изтеглят техни алтернативи от софтуерния магазин. Той защитава инсталирането на набор от приложения и услуги на Google като начин компанията да си върне инвестициите в разработката на платформата.
Източник: ЕК
Fine of ?4,34 bn to @Google for 3 types of illegal restrictions on the use of Android. In this way it has cemented the dominance of its search engine. Denying rivals a chance to innovate and compete on the merits. It’s illegal under EU antitrust rules. @Google now has to stop it
— Margrethe Vestager (@vestager) July 18, 2018
.@Android has created more choice for everyone, not less. #AndroidWorks pic.twitter.com/FAWpvnpj2G
— Google Europe (@googleeurope) July 18, 2018