Facebook и Google са заплаха за обществото, смята Джордж Сорос
От Световния икономически форум, който се провежда в Давос, идва нова атака срещу доминиращите позиции на големите технологични гиганти Google и Facebook. Тя е отправена от милиардера и филантроп Джордж Сорос, който заявява, че компаниите вече са се превърнали в препятствия за иновациите и дори в заплаха за обществото, а освен това прогнозира, че дните им са преброени. “Минните и нефтените компании експлоатират физическата среда, а компаниите за социални медии експлоатират обществената среда”, заявява Сорос. Според него това е престъпно, защото тези компании могат да влияят на мисленето и поведението на хората, които не осъзнават това.
“Подобни действия имат сериозни нежелани последствия за функционирането на демокрацията и особено за почтеността на изборните процеси”, посочва известният инвеститор. Заедно с въздействието върху изборите социалните медии “мамят потребителите, като манипулират вниманието им и го насочват към своите търговски интереси”, а освен това “умишлено създават пристрастяване към услугите, които предлагат”. Според Сорос последното може да се окаже изключително вредно, особено за подрастващите. Филантропът-милиардер предупреждава, че силата за оформяне на вниманието на хората е все по-концентрирана в ръцете на няколко компании.
Джордж Сорос смята, че ако хората загубят своята свобода на мисълта, ще е много трудно да си я върнат обратно, и това е валидно с голяма сила за всички, които са израснали в дигиталната ера. Подобна възможност може да има сериозни политически последствия, особено ако се замислим за възможността разполагащите с много данни интернет компании като Google и Facebook да комбинират своите корпоративни системи за наблюдение с държавните механизми за следене – тенденция, която вече се заражда в страни като Филипините. Всичко това може да доведе до мрежа за тоталитарен контрол, какъвто не са си представяли Олдъс Хъксли и Джордж Оруел. Малко е вероятно интернет компаниите да променят поведението си без регулации, твърди Сорос и заявява, че дните им са преброени.
Източник: The Guardian
Оферти на деня
-
Samsung Galaxy A56 от Ozone.bg:
128GB + 8GB RAM 308 € (602.40 лв.), 256GB + 8GB RAM 339 € (663.03 лв.) -
Apple iPhone 16 от Ozone.bg:
128GB 769 € (1504.03 лв.) -
Samsung Galaxy S25 Ultra от BUYBEST:
256GB + 12GB RAM 979 € (1914.76 лв.), 512GB+12GB RAM 1099 € (2149.46 лв.), 1TB + 12GB RAM 1298 € (2538.67 лв.) -
Samsung Galaxy A17 5G от TImobile:
128GB + 4GB RAM 165 € (322.71 лв.) -
Samsung Galaxy A26 от TImobile:
128GB + 6GB RAM 199 € (389.21 лв.), 256GB + 8GB RAM 253 € (494.82 лв.)
Втора употреба с гаранция
-
Apple iPhone 15 от Flip:
128GB 403.99 € (790.14 лв.) -
Apple iPhone 15 Pro Max от Flip:
256GB 717.99 € (1404.27 лв.)