Митове и реалности за изкуствения интелект
Професорът от университета в Единбург Джон Оберландер e сред хората, които работят съвместно с Huawei за интегрирането на изкуствен интелект в мобилни устройства. Той коментира бъдещето на технологията и нейния потенциал да промени начина ни на живот. Според учения основният проблем е свързан с очакванията на потребителите, които за момента се разминават леко с реалностите. На въпрос дали изкуственият интелект не е сериозно надценен, Оберландер отговаря, че даването на категоричен отговор не е възможно. Той счита, че технологията има бъдеще, но въпреки това пред нейното пълноценно използване все още има сериозни проблеми.
Професор Оберландер дава за пример безпилотните автомобили. "Не мисля, че те са толкова близко, колкото си представяме, и причините дори не са технически. Те са свързани с регулациите и законите." Той отчита и етичните проблеми, които са сериозна пречка в случая. Така например дете изскача внезапно на улицата, за да гони топка, а към него се движи безпилотен автомобил. За да избегне блъскането на детето изкуственият интелект трябва да насочи колата в друга посока, където обаче ще блъсне възрастна двойка. И това решение трябва да се вземе за хилядна от секундата. В същото време не е никак ясно какво биха мислили застрахователите и властите за такива казуси.
Друг проблем би бил при търсенето на виновник за катастрофа с участието на безпилотно превозно средство. В случая възможните отговори са: производителят, продавачът или собственикът. Според Оберландер цялата отговорност трябва да е при конструкторите и производителите на устройствата. Автомобилните компании обаче често имат различно виждане по темата и от сега може да се предвиди, че постигането на консенсус ще е трудна задача.
Естествено ученият отбелязва, че недоверието към изкуствения интелект също е огромен проблем. Според проучване на застрахователя ААА в САЩ три четвърти от запитаните се страхуват да се возят в безпилотно превозно средство. Изследване на университета МИТ през 2016 е довело до подобни изводи. Интересното е, че през 2016 година Британската асоциация на учените е провела друго изследване, от което е станало ясно, че недоверието към изкуствения интелект е със значително по-големи мащаби и не засяга само автомобилната индустрия. Така например 53% от запитаните имат сериозни задръжки при използването на тази технология при медицински интервенции, а 62% са категорично против въвеждането на изкуствен интелект в пътнически самолети.
Въпреки това обаче именно в тези два сценария изкуственият интелект показва своя огромен потенциал. Автономната система "Да Винчи" вече е изпълнила успешно над 3 милиона операции, а радиолозите изключително много разчитат на изкуствен интелект при сканирането за тумори. В авиацията технологията също намира своето широко приложение, но поне за момента все още безпилотните пътнически самолети са далеч от своята поява.
Оберландер подчертава, че важният момент е за какво се използва изкуственият интелект. Неговата целева употреба води до изумително доброто изпълняване на конкретни задачи, докато в същото време широката публика дори няма ясна представа за какво точно става дума и именно поради това изпитва висока степен на недоверие. В същото време професорът дава и друг интересен пример от света на технологиите, който доведе до истинска революция и демонстрира нагледно потенциала на машинното обучение.
През 2012 година Андрю Нг от Google бомбардира в рамките на три дена голяма мрежа с изкуствен интелект с над 10 милиона изображения от клипове в YouTube. Системата е получила списък с 20 000 обекта и е трябвало да открие кой от тях може да бъде видян на снимките, без да се ползват допълнителни инструкции. В хода на експеримента системата е започнала да различава човешки лица, части от тялото и котки с точност от съответно 81.7, 76.7 и 74.8 процента.
“Има истинско вълнение в области около невронните мрежи и deep learning, в които се постига драматичен напредък,” посочва Оберландер. Сериозни успехи са отчетени и при обработката на естествен говор, където машинното обучение е показало завидни резултати при ученето на езици без външна намеса.
Според Джон Оберхаймер бъдещето е пред изкуствения интелект и хората дори ще престанат да го забелязват, а ударното му навлизане в мобилните комуникации вече е факт с първите смартфони, които съдържат специални NPU чипове, които помагат именно при разпознаването на човешка реч и при правенето на още по-добри снимки. Междувременно ИИ ще продължи да навлиза в ежедневието ни и да оказва влияние върху всичко около на нас. Скорошно проучване на Accenture в 12 развити икономики показа, че тези технологии ще удвоят промишлената продукция и ще увеличат продуктивността на труда с 40%.
Видео с пълното интервю можете да видите тук.
Оферти на деня
-
Samsung Galaxy A56 от BUYBEST:
128GB + 8GB RAM 305 € (596.53 лв.), 256GB + 8GB RAM 365 € (713.88 лв.) -
Apple iPhone 16 от SLOT MOBILE:
128GB 736.26 € (1440.00 лв.), 256GB 940.78 € (1840.01 лв.) -
Samsung Galaxy S25 Ultra от TImobile:
256GB + 12GB RAM 989 € (1934.32 лв.), 512GB+12GB RAM 1089 € (2129.90 лв.), 1TB + 12GB RAM 1297 € (2536.71 лв.) -
Samsung Galaxy A17 5G от TImobile:
128GB + 4GB RAM 165 € (322.71 лв.) -
Samsung Galaxy A26 от Ozone.bg:
128GB + 6GB RAM 189 € (369.65 лв.), 256GB + 8GB RAM 245 € (479.18 лв.)
Втора употреба с гаранция
-
Apple iPhone 15 от Flip:
128GB 403.99 € (790.14 лв.) -
Apple iPhone 15 Pro Max от Flip:
256GB 717.99 € (1404.27 лв.)