Проведоха първия в света телефонен разговор с пространствен звук

Проведоха първия в света телефонен разговор с пространствен звук

Nokia проведе първия гласов и видео разговор, използвайки технология за 3D пространствен звук. За целта е използвана клетъчна мрежа с 3GPP Immersive Video and Audio Services (IVAS) кодек, като така е възможно разговарящите да чуват пространствен звук в реално време.

IVAS е част от 5G Advanced, предстоящото подобрение на 5G мрежите, което може да доведе до по-високи скорости при пренос на данни, подобрена енергийна ефективност, по-точно позициониране и т.н. В момента всичките телефонни разговори през клетъчна мрежа са монофонни, което означава, че звукът се компресира в един канал. При пространствения звук се постига ефект на усещане за различна позиция на звука чрез множество канали.

Някои приложения като Apple Music, Netflix и Disney Plus, предлагат пространствен звук, но само на поддържани устройства. Кодекът IVAS може да позволи активирането на опцията в повечето смартфони. Той е в процес на стандартизация и ще може да бъде приложен от различните производители.

Очаква се, че технологията ще навлезе до няколко години.

Източник: Nokia


Втора употреба с гаранция