РЕВЮ: Samsung Т9 SSD е много бърз и с повишена здравина
Серията от портативни SSD дискове на Samsung продължава да се разраства с представения в края на миналата година флагмански модел T9. Той е позициониран в серията Т и на практика е първото устройство на компанията с интерфейс USB 3.2 Gen 2x2, който обещава постигането на скорости на запис и четене на информация до 2000MB/s.
Последното несъмнено е плюс, но както установихме сами, откриването на съвместими с този стандарт устройства не е никак лесна задача. За това обаче ще стане дума след малко. Иначе Samsung T9 се предлага в три капацитета – 1ТВ, 2ТВ и 4ТВ, така че осигурява достатъчно място за съхранение на големи обеми данни.

Устройството идва в комплект с USB Type C-to-C и USB Type C-to-A кабели, които позволяват свързването му с всякакви устройства – компютри с Windows и macOS, смартфони и таблети, игрови конзоли и професионални камери с висока резолюция.

По отношение на външния вид Samsung твърди, че T9 обновява дизайна на T7 Shield и осигурява “уникални дизайнерски ползи благодарение на концепцията за лукс към здравината”. Корпусът на диска е покрит с гума, а според компанията диагоналните линии и наподобяващата на въглеродни влакна текстура осигуряват усещане като от луксозен портфейл. Честно казано бих поспорил колко точно луксозен е този дизайн, защото гумата действа като магнит за власинки и прашинки и е почти невъзможно да я почистите.

Гумираният корпус подобрява здравината на устройството и не само го пази от удари, но и му позволява да се справи с падане от височина до 3 метра. В допълнение компанията осигурява 5 години ограничена гаранция, която е допълнително успокоение за дългосрочната надеждност на продукта.

Част от устройството е и технологията Dynamic Thermal Guard, която според компанията ограничава намаляването на производителността, което може да се получи при нагряване по време на продължителна работа. Информацията в Samsung T9 може да бъде защитена и чрез AES 256-bit криптиране чрез приложението Samsung Magician за Windows, macOS и Android, което включва и други полезни функции и инструменти и служи за обновяване и на фърмуера.

Samsung обещава максимални скорости на четене на данни до 2000 MB/s и на запис до 1950MB/s при ползване на USB 3.2 Gen 2×2 интерфейс и протокол NVMe. Това е приблизително два пъти по-бързо спрямо Samsung T7 и позволява прехвърляне на 4GB Full HD видео за 2 секунди. Тази скорост е повече от достатъчна за повечето неща, с които потребителите биха го предизвикали, включително и запис на видео с висока резолюция.

Скоростите през USB 3.2 Gen 2 и Thunderbolt 4 са наполовина на максималните през USB 3.2 Gen 2×2
Всъщност може да се окаже, че нямате достъп до устройство с USB 3.2 Gen 2×2 възможности, за да се възползвате от пълните възможности на T9. Ние също се сблъскахме с това, защото на разположение имаме компютри с USB 3.2 Gen 2, чиято максимална скорост е 10 Gbps (1000 MB/s), както и Thunderbolt 4, който поддържа до 40 Gbps, но пък обратната му съвместимост е до USB 3.2 Gen 2.
По тази причина не успяхме да тестваме пълните възможности на устройството, a получихме резултати очакваните наполовина по-ниски резултати или скорости около 1000 MB/s. USB 3.2 Gen 2×2 е рядко срещан интерфейс при лаптопите, но присъства в някои дънни платки от по-висок клас за настолни компютри. Освен това в някои случаи може да се добави към настолните компютри чрез допълнителна разширителна платка.

Както в посочено в страницата на T9 в сайта на Samsung, върху него можете да записвате ProRes 4K 60fps видео с iPhone 15 Pro/15 Pro Max, но това може да стане и с T7/T7 Shield, чиято максимална скорост е 1000 MB/s. Точно такава е и максималната скорост на телефоните на Apple, които са с USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) интерфейс.
Samsung T9 с капацитет 2GB се продава за около 450 лв, а Т7 е около 300 лв (350 лв за T7 Shield), така че можете да спестите и малко пари. Ако обаче имате устройство с USB 3.2 Gen 2×2 интерфейс и можете да се възползвате от пълните му възможности, то Samsung T9 ще се окаже много добър избор.
Оферти на деня
-
Apple iPhone 14 от SLOT MOBILE:
128GB 592.59 € (1159.01 лв.), 256GB 805.28 € (1574.99 лв.) -
Samsung Galaxy Z Flip7 от CityTel:
256GB + 12GB RAM 929 € (1816.97 лв.), 512GB+12GB RAM 999 € (1953.87 лв.) -
Apple iPhone 17 Pro Max от Ozone.bg:
256GB 1449 € (2834.00 лв.), 512GB 1695 € (3315.13 лв.), 1TB 1949 € (3811.91 лв.), 2TB 2448 € (4787.87 лв.) -
Samsung Galaxy A57 от Ozone.bg:
128GB + 8GB RAM 469 € (917.28 лв.), 256GB + 8GB RAM 519 € (1015.08 лв.) -
Apple iPhone 13 от BUYBEST:
256GB 599 € (1171.54 лв.)
Втора употреба с гаранция
-
Apple iPhone 15 Pro Max от Flip:
256GB 689.99 € (1349.50 лв.)