За последните 14 години цените на iPhone са нараснали с над 80%

За последните 14 години цените на iPhone са нараснали с над 80%

Анализ на Self Financial показва, че от премиерата на iPhone през 2007 досега цените на смартфоните на Apple по света са се увеличили с над 80%. Всъщност цената на iPhone 13 в 38 страни по света е средно с 81% по-висока или с 437 долара повече от тази на първия модел в серията. В САЩ цената на телефоните е нараснала с над 60%, което е по-бърз ръст спрямо увеличението на покупателната способност (42%) в страната.

Междувременно в много страни е имало инфлация или увеличаване на покупателната способност, а проучването на Self е показало, че цените на iPhone са с 26% повече спрямо нивата на местната инфлация. Това означава, че на тези места новите телефони на Apple реално струват със 154 долара повече спрямо първите модели. В ОАЕ например цената на iPhone се е увеличила най-много спрямо местната инфлация и тя е със 110% по-висока.

Купи Apple iPhone 13 Pro 1TB 1328.85 € (2599.00 лв.) , 512GB  1328.85 € (2599.00 лв.) , 128GB 1328.85 € (2599.00 лв.) , 256GB 1328.85 € (2599.00 лв.) от BROS с гарантирано качество, експресна доставка и супер цена. Възможност за изплащане. Безплатна доставка за София.

В Ирландия обаче цените в реално изражение са намалели с 29%, защото местната инфлация е по-бърза от увеличението в цената на iPhone. Иначе iPhone 13 е най-скъп за хората в Индия, които трябва да похарчат 14.75% от своята годишна покупателна способност, за да се сдобият с телефона. За сравнение в САЩ хората трябва да похарчат едва 1.75%.

Пълната интерактивна графика, която показва промяната в цената на iPhone през годините по страни, можете да намерите тук.

  • Аз тази година изневерих на традицията по смяна на телефона.
    Обикновено след представянето му от Apple го поръчвам от T-Mobile стига да е наличен, но тази година “изненадах” съпругата ми, като и казах че вместо нов телефон, съм си купил пистолет!
    Тя просто ми каза: “Ти си луд”!
    Все пак не е късно за размисъл, но ще видим. / Има още два месеца до края на годината/
    mrazko
  • Дори и да дадете 2500лв за телефон(визирам предимно iPhone) при условие че го ползвате едно 3-4г(може и повече) цената вече не изглежда толкова стряскащо! IPhone предлагат както дълга подръжка,така и качествен като материали,и изработка хардуер способен да издържи доста време. Около мен познавам доста хора които ползват 7,8 някои дори и 6S. Сменили са по-една батерия,и дерзаят…iPad,и MacBook са по-същия начин! Сега вече ако искате всяка година да сте с новия модел нещата стават други! Но дори и тогава,има опция за продажба(iPhone се продава лесно,и на добра цена)така че да си минимализирате загубите доколкото е възможно!
    pretorianec
  • Хилядарка за телефон го разбирам, но 2 хиляди и нагоре - абсолютно не. Преди дни гледах клип в който е обяснено защо телевизорите са вече толкова евтини, а за телефоните дори не говорим за някакво леко увеличение - броиш над 2К или избираш среден клас устройство. Следващите години по 3 хилки ли да очакваме за про модел? Имам чувството, че почти на никой не му пука, продажбите си вървят и спокойно още могат да си вдигат цените на наш гръб. В какъв смисъл "догодина"?? Само си избери цвят...

    [img] http://images.vfl.ru/ii/1634534474/9d88bf93/36300535.jpg [/img]

    Догодина ще са по 4000 вариантите с 512 памет, с 256 ще скочи от 2600 на 3. Как иначе да вървят месинджъра и сторитата гладко, без да забиват?
    arakchiev
  • Хилядарка за телефон го разбирам, но 2 хиляди и нагоре - абсолютно не. Преди дни гледах клип в който е обяснено защо телевизорите са вече толкова евтини, а за телефоните дори не говорим за някакво леко увеличение - броиш над 2К или избираш среден клас устройство. Следващите години по 3 хилки ли да очакваме за про модел? Имам чувството, че почти на никой не му пука, продажбите си вървят и спокойно още могат да си вдигат цените на наш гръб.
    YoungGuy
  • @board защо все още мислиш, че като не ползвам някоя марка телефони нямам достъп до тях и не знам нищо?
    Не съм длъжен да си купувам S21 Ultra, за да знам недостатъците му от първа ръка. Да, малко по-евтин беше с подновавянего на договор, но аз си държах да е iPhone, заради това, че свикваш с всички неща от еко системата като някои например: iCloud, iMessage или FaceTime.
    Нямаше и какво да правя със старите слушалки AirPods, но обмислях покупката на Apple Watch така, че всички тези фактори наклониха везната в полза на iPhone макар да беше по-скъп (с подновяването на договор).
    Не виждам смисъл да обръщаш темата Samsung vs iPhone.
    Който каквото иска да (не) си купува.
    centur
  • Вече не предпочитам телефона ми да има 10000000 функции, но да бъгва и забива в най-неподходящия момент, а устройство, което работи максимално гладко без "бърникане" с custom ROM-ове (като свърши "поддържката" на производителя). Представата ти за Андроид е останала малко на нивото на S4-ката ти, но от тогава страшно много неща се промениха. Все едно аз да разказвам за опита ми с айфоните от преди 10 години, когато не можех да изкарам и един ден без jailbreak, защото бяха безумно ограничени. Но нещата се променят, много функции се взаимстваха от двете ОС-и и вече смятам, че са доста подобни като това което предлагат при изкарване от кутията.
    Подобни бъгвания и забивания на Андроид, за които говориш, просто не съществуват вече(поне в телефоните извън ниския клас). Буквално не познавам и нито един човек ползващ custom ROM, с единствено изключение, ако си е купил телефона от Китай и иска да му сложи EU ром.

    Ако си беше взел Ултрата на Самсунг, вместо айфон 12-ката, както се чудеше, едва ли нещо щеше да ти липса, просто тогава щеше да викаш за другия лагер.
    board
  • Това по-всяка вероятност е така, но погледнете го от добрата страна, когато се стремиш към нещо скъпо можеш да се амбицираш да постигаш повече.
    Може би не е най-добрият вариант стимулът ти да е телефон, но хей, по-добре е от нищо :lol:
    radko89
  • Ползвам айфони още от 2G, после 3GS, 4S, 6SPlus, 8Plus и 11 Pro, като най-проблемен беше 6SPlus. Това е най-бъгавия телефон, който съм имал евър! Засега 13 Pro Max се държи отлично, а батерията е брутална. Ще се въздържа от повече коментари, защото не искам да обърна темата на градска баня, но не мисля, че цената си заслужава крайния продукт. Тази цена не заслужава нито една марка, независимо под каква ОС оперират! Нищо де, начесах си крастата… :D Точно както и аз смятам животът на батерията за най-голямото предимство на айфон.
    Но вече трябва да се поздготвяме, че цените на телефоните ще са все по-високи.
    Spikul
  • Ползвам айфони още от 2G, после 3GS, 4S, 6SPlus, 8Plus и 11 Pro, като най-проблемен беше 6SPlus. Това е най-бъгавия телефон, който съм имал евър! Засега 13 Pro Max се държи отлично, а батерията е брутална. Ще се въздържа от повече коментари, защото не искам да обърна темата на градска баня, но не мисля, че цената си заслужава крайния продукт. Тази цена не заслужава нито една марка, независимо под каква ОС оперират! Нищо де, начесах си крастата… :D
    Ванката
  • За мой късмет ми го подмениха с нов и го продадох почти без загуба. Според мен това е единственото предимство на Епъл : международно призната гаранция. След Х-са имах един XS 256 гб, с него съм нямал никакви проблеми, но ползването ми се свеждаше главно за разговори и отвреме на време някоя игра. Снимам много рядко.
    Scorpinox10
  • Сони опитаха с няколко модела, но не се получи.
    Нямаше търсене.
    @Centur, само за айфон Х не ми говори, толкова проблеми имах с него, че още ме е яд, че го купих.
    Едвам го издържах 6 месеца, ти ми говориш за години.
    Имаше странен бъг, телефона замръзваше за 2-3 секунди. 7-цата на жената блокира в приложението на Easy Jet на летището, добре, че има и друг телефон. Сегашния 13 Pro Max има някакъв лаг в камерата.
    Да не говорим, че 2021 година при заснемане на видео, няма ПАУЗА, елементарна софтуерна функция.
    И не знам какви са тези 80% поскъпване?
    Цената се е вдигнала 3-4 пъти.
    Лично съм къпувал айфони както следва: първият, 3GS, 4S, 6S (2 броя), Х, 12 pro max - буквално не ми се е случвало да ми бъгне нито един от тях дори веднъж… не ми се е налагало някога да рестартирам някой от тях, не са ми забивали, не са правили проблеми.
    Случвало се е няколко пъти в бета версиите на операционната да греят или да затварят приложения, но никога в официалните версии.
    Може би затова имат такава фен база - вярвам, че има някои случаи, когато прават някакви ядове и някои хора им се ядосват, но общо взето напълно бвзотказна работа при мен още от началото.
    radko89
  • Сони опитаха с няколко модела, но не се получи.
    Нямаше търсене.
    @Centur, само за айфон Х не ми говори, толкова проблеми имах с него, че още ме е яд, че го купих.
    Едвам го издържах 6 месеца, ти ми говориш за години.
    Имаше странен бъг, телефона замръзваше за 2-3 секунди. 7-цата на жената блокира в приложението на Easy Jet на летището, добре, че има и друг телефон. Сегашния 13 Pro Max има някакъв лаг в камерата.
    Да не говорим, че 2021 година при заснемане на видео, няма ПАУЗА, елементарна софтуерна функция.
    И не знам какви са тези 80% поскъпване?
    Цената се е вдигнала 3-4 пъти.
    Scorpinox10
  • А кой дава 2500 лева за нов айфон и го ползва 5 години?
    Да не говорим, че ако телефонът се ползва много, то означава, че се зарежда почти всеки ден, което прави поне 200 заряда на батерията годишно и 1000 за 5 години. Коя е тази батерия, която ще издържи 1000 цикъла?
    Никъде не съм казал, че ползвам 5 години телефон. Освен това батериите могат да се сменят в сервиз - ама струвало еди колко си ... сякаш при другите марки е безплатно :lol:
    Аз лично не виждам iOS кой знае с какво да превъзхожда Android в момента. Това няма да го видиш никога - просто са коренно различни едната е затворена (iOS), а другата отворена (Android).
    centur
  • Е, по тази логика и Хуаъей създават вече нещо уникално, а именно Хармъни ОС....

    Единственото голямо превъзходство на линията Айфон пред всички останали смартфони в момента според мен се явява предлагането на уникалните компактни апарати с напълно флагмански характеристики! Двата MIni и SE 2020....никой друг производител няма нищо подобно.
    scenic
  • Невероятно добър маркетинг, създават илюзия за нещо извънредно, уникално и над останалите...което не е нищо повече от илюзия обаче. Както каза Спикул в днешно време е повече субективен изборът, като реално не създават илюзия за нещо уникално а реално е така - кой друг производител произвежда телефони с iOS - никой. Следователно е уникално това, което предлагат. И след като субективно изборът се свежда до коя операционна система да ползва потребителят значи айфоните предлагат нещо уникално, за което и си таксуват.
    Самият факт, че продават толкова много е показателен за това.

    Някой има ли идея колко са поскъпнали примерно хуавеите, шаомитата и самсунг? Мисля, че са малко повече :lol:
    radko89
  • Невероятно добър маркетинг, създават илюзия за нещо извънредно, уникално и над останалите...което не е нищо повече от илюзия обаче. И кое точно е илюзия?
    Вече не предпочитам телефона ми да има 10000000 функции, но да бъгва и забива в най-неподходящия момент, а устройство, което работи максимално гладко без "бърникане" с custom ROM-ове (като свърши "поддържката" на производителя).
    Вземи примерно iPhone X и някой флагман (Pixel-ите не ги броя, защото не ги продават при операторите в България) от нея година - сигурен съм, че iPhone ще работи значително по-гладко и по-добре въпреки "стария" хардуер. Това е нещото, което отличава iPhone от останалите, но докато не го ползваш и не го пробваш за няколко години няма как да разбереш за какво изобщо говоря.
    Android са добре в първата си година - година и половина, но след това занемаряват поддръжката (като целта е да си купиш новия модел естествено), а след 2 или 3 години няма нищо общо с "преди", когато приложенията са били по-леки и са работели по-гладко тогава (в момента на закупуването).
    А кой дава 2500 лева за нов айфон и го ползва 5 години?
    Да не говорим, че ако телефонът се ползва много, то означава, че се зарежда почти всеки ден, което прави поне 200 заряда на батерията годишно и 1000 за 5 години. Коя е тази батерия, която ще издържи 1000 цикъла?
    Аз лично не виждам iOS кой знае с какво да превъзхожда Android в момента. Толкова са подобни и изравнени вече, че по-скоро субективно бих избрал единия пред другия. Освен животът на батерията, друго за сега не мога да изтъкна като плюс на айфона.
    Spikul
  • Невероятно добър маркетинг, създават илюзия за нещо извънредно, уникално и над останалите...което не е нищо повече от илюзия обаче. И кое точно е илюзия?
    Вече не предпочитам телефона ми да има 10000000 функции, но да бъгва и забива в най-неподходящия момент, а устройство, което работи максимално гладко без "бърникане" с custom ROM-ове (като свърши "поддържката" на производителя).
    Вземи примерно iPhone X и някой флагман (Pixel-ите не ги броя, защото не ги продават при операторите в България) от нея година - сигурен съм, че iPhone ще работи значително по-гладко и по-добре въпреки "стария" хардуер. Това е нещото, което отличава iPhone от останалите, но докато не го ползваш и не го пробваш за няколко години няма как да разбереш за какво изобщо говоря.
    Android са добре в първата си година - година и половина, но след това занемаряват поддръжката (като целта е да си купиш новия модел естествено), а след 2 или 3 години няма нищо общо с "преди", когато приложенията са били по-леки и са работели по-гладко тогава (в момента на закупуването).
    centur
  • Невероятно добър маркетинг, създават илюзия за нещо извънредно, уникално и над останалите...което не е нищо повече от илюзия обаче.
    scenic