Motorola moto g100 гледа към флагманите

Motorola moto g100 гледа към флагманите

В мига, в който се появи на китайския пазар, започнаха слухове за международна версия на Motorola edge s - първия смартфон с най-новия чипсет от висок клас на Qualcomm Snapdragon 870. Слуховете се оказаха верни, като у нас този модел идва под името moto g100.

Обикновено серията moto g е позната с доброто съотношение между цена и производителност, което ѝ спечели много фенове през годините. С moto g100 Motorola представя най-мощния смартфон в серията, което го поставя в конкурентен сегмент от пазара, но все пак успява да направи добро впечатление.

Дизайн и дисплей

Първото ми впечатление от moto g100 след изваждане от кутията беше, че това е един доста дебел и голям телефон. Теглото от 207 г и дебелината от 9.7 мм го поставят сред по-големите и солидни модели на пазара, което се усеща. Заради ползвания 21:9 дисплей профилът му обаче е тесен и висок, което прави работата с една ръка сравнително удобна, стига да не трябва да търсите нещо в горния край на екрана.

Вдясно са бутоните за управление на звука, както и този за отключване, в който е и сензорът за пръстови отпечатъци. Вляво пък е слотът за SIM и microSD карти и Google Assistant бутон, който е толкова неудобно високо, че най-вероятно ще се откажете да го използвате много често. Отдолу има 3.5 мм жак за слушалки, USB-C порт и единственият високоговорител.

Отзад g100 е наистина бляскав, защото гърбът му прелива между лилаво, зеленикаво и синьо според отблясъците на околната светлина. Това изглежда забележително и ми допадна за разлика от ползваната пластмаса, която определено не оставя премиум усещане. Четворната камера е в горния ляв ъгъл и изпъква съвсем леко.

Дисплеят е 6.7-инчов с Full HD+ резолюция от 2520 x 1080 пиксела и LCD матрица, като поддържа опресняване с 90Hz, цветовата гама DCI-P3 и HDR10. Съотношението му е 21:9, което означава, че екранът е висок и най-горните му зони са трудни за достигане с една ръка, но пък е тесен, което го прави по-удобен за ползване и много приятен при гледане на видео.

Снимки и спецификации на Motorola Moto G Dual Sim тук

В горния ляв ъгъл са двете селфи камери. Самият екран е с висока яркост и детайлност, цветовете му са наситени и ярки и в режимите Saturated и Boosted са почти еднакво неточни. За сметка на това в режим Natural можете да разчитате на коректни и естествени цветове, с които да обработвате снимки например.

Хардуер и батерия

Мoto g100 се отличава с хардуера си, защото в основата му е чипсетът Snapdragon 870, изработен по 7-нанометров процес. Предложението на Qualcomm е оборудвано с общо осем ядра - едно Kryo 585 на 3.2 GHz, три Kryo 585 с честота 2.4GHz и 4 Kryo 385 на 1.8GHz, както и с графичен ускорител Adreno 650. Освен това устройството е с 8GB LPDDR5 RAM и 128GB UFS 3.1 вътрешна памет, която може да се разшири с до 1TB. В превод на по-обикновен език - това е един много бърз телефон.

И като един много бърз телефон moto g100 се справя без проблем с всичко, което можете да му измислите като задача. Игри като LoL: Wild Rift и Genshin Impact вървят плавно, с добър фреймрейт и без забавяния или пропуснати кадри дори след продължителна игра. В тези ситуации телефонът загрява, но никога извън рамките на комфортното.

Може би единственият недостатък на moto g100 като гейминг телефон е формата му, която невинаги е най-удобната. Експортът на обработени снимки и видео също е бърза, а както и се очаква мултитаскингът и обичайната употреба на телефона са без никакви забавяния и забележки.

Новият чипсет също така осигурява най-новото в свързаността на телефона, като 5G, Wi-Fi 6 и Bluetooth 5.1. Единственият говорител всъщност има изненадващо приличен звук.

Батерията е причината размерът на moto g100 да е масивен. Тя е с капацитет 5000 mAh и спокойно осигурява един ден автономна работа дори в него да има повече гледане на видео или пък дълги игрови сесии. При по-пестелива употреба батерията би трябвало да издържи без особени затруднения цял уикенд.

Големият недостатък е, че бързото зареждане е с до 20W, което означава, че всъщност не е много бързо, а заряд от 0 до 100% отнема близо 2 часа. За заветните 70%, които осигуряват спокоен ден автономност, е нужен около час.

Софтуер

Добре познатият интерфейс My UX на Motorola обвива Android 11 и в този moto g модел. Както обикновено, той е близък до стоковата версия на операционната система, но с добавките на Motorola, които всъщност са добре дошли. Едно от любимите ми неща е включването на камерата с две завъртания на китката, както и включването на фенера с двойно “посичане” във въздуха. Ако харесвате чист Android или сте използвали друг moto смартфон, ще се чувствате в свои води.

Сред гордостите на Motorola тук е платформата Ready For. С нея можете да свържете телефона към външен дисплей, както и с мишка и клавиатура, така че да го използвате като форма на десктоп машина. За целта се използва USB-C интерфейса, като е нужен съвместим кабел (USB-C към USB-C или адаптер USB-C към HDMI), с който да направите връзката.

Камера

Ядрото на четворната камера на гърба е 64MP (f/1.7) сензор с Quad Pixel технология, която слива четири пиксела в един, за да получите по-качествена 16MP снимка. Резултатите от нея не са спиращи дъха, но снимките изглеждат прилично, с висок контраст, ярки цветове и добри детайли, стига да имате хубава дневна светлина. Недостатък са видимите хроматични аберации при някои кадри.

При нощните снимки качеството спада видимо, като страдат основно динамичният обхват, възпроизвеждането на цветове и количеството шум. Нощният режим не помага особено, като просто изравнява експозицията между по-тъмните и по-светлите зони в снимката, без да води до подобрение в качеството.

Налични са още 16MP (f/2.2) ултраширокоъгълна камера, 2MP (f/2.4) сензор за дълбочина и TOF сензор за лазерен автофокус. Ултраширокоъгълната камера е с по-ниско качество от основната, както при дневни, така и при нощни снимки, като тя не работи с нощния режим.

Тази камера се използва и за макрорежима, който се справя добре, но поради липсата на автофокус трябва да внимавате при снимките. Около нея има LED пръстен, който действа като осветление за макро снимки, с което прави макро режима на g100 идея по-смислен отколкото в много други модели. 

Селфи камерите са две - 16MP (f/2.2) и 8MP (f/2.4) с ултраширокоъгълна леща. Разликите между двете са очевидни, като основната има по-приятни цветове и забележително по-добър динамичен обхват, поне при добра светлина. Приятен детайл е, че при селфита около активния обектив се появява по-светъл кръг, който обозначава неговата работа.

Записът на видео е с до 6K/30fps, но по-практично е да използвате 4K или FHD резолюция, които позволяват активирането на стабилизация. Има и Slow Motion режим с FHD/120fps или HD/240fps, както и Dual Capture режим, в който двете камери работят едновременно. Audio Zoom брандирането на гърба на телефона обозначава технологията, която фокусира микрофоните върху обектите във видеата и филтрира околния шум.

Камера приложението е актуалното за Motorola, за което сме писали в предходни ревюта на смартфони на компанията. То е с интуитивен дизайн и богати опции за персонализация. 

Финални думи

Цената на moto g100 у нас е около 1000 лв., което го поставя сред много солидна конкуренция. Хардуерът е основното предимство на moto g100 и производителността, която осигурява Snapdragon 870 е на високото ниво, което може да се очаква. Комбинирано с добра батерия и много приятен екран, това прави модела подходящ за разнообразни неща, като гейминг, видео и обработка на снимки.

Сред недостатъците е бавното зареждане на голямата батерия, а и от представянето на камерата има какво да се желае. Тя е лишена и от оптична стабилизация. Софтуерът е типичният за moto почти чист Android, който получава много добри допълнения, които правят ползването му по-приятно. Все пак колко хора “посичат” въздуха, за да си светнат с фенерчето?


Втора употреба с гаранция