РЕВЮ: Honor 90 е с ярък екран и 200MP камера

РЕВЮ: Honor 90 е с ярък екран и 200MP камера

Историята на Honor обикновено е свързана със смартфони, които печелят с добри спецификации и достъпна цена. Напоследък компанията се беше фокусирала върху по-висок клас модели в серията си Magic, с което разнообрази портфолиото и заздрави репутацията си. Преди седмица обаче компанията представи новите си "номерирани" предложения за европейския пазар на събитие в Париж, като моделите от серията Honor 90 скоро ще се предлагат и в България.

Основният модел в нея е Honor 90, който попада във високия среден клас, където конкуренцията е изключително голяма. Това обаче не би трябвало да е проблем, защото Honor са подготвили един модел с много приятна визия, която има отличителни белези и добри технически характеристики. На първо място е основната камера с 200MP резолюция, последвана от великолепния дисплей и достатъчно мощен хардуер.

Дизайн и дисплей

За разлика от много устройства на пазара, Honor 90 няма нито един остър ъгъл по шасито си. Всички страни са заоблени, което оставя много приятно усещане в ръката, а при дисплея намалява рамките до минимум. Всъщност дори дисплеят е с извивки и от четирите си страни, като се слива чудесно в пластмасовата рамка, която плавно прелива в извития гръб. Зелената версия, която тествах, е с матирано покритие на гърба, за което Honor не дава конкретна информация от какъв материал е, но усещането от него е приятно.

Системата от камери на гърба е с два кръгли модула, които Honor нарича с претенциозното име Moon Phase Rings. Визуално това решение е различно и успява да отличи този модел от останалите предложения на пазара, въпреки че определено не ми е любимото. Все пак акцентите около самите камери са в същия цвят като рамката, което придава много приятна визуална завършеност на телефона.

Страните на Honor 90 не изненадват, като бутоните за заключване и управление на звука са вдясно и са разположени на удобна височина. Вляво няма нищо, докато отгоре е само отвор за един от микрофоните. На дъното са обичайните слот за SIM и USB-C вход, както и единственият говорител в този телефон. Сред липсите е възможност за microSD карта, както и стерео говорители. Всъщност единственият говорител се справя геройски, като звукът от него е сравнително силен и богат.

Отпред е 6.7-инчовият AMOLED дисплей с резолюция, която Honor определя като 1.5K, а в обикновени пиксели е 1200x2664. Съвсем накратко дисплеят е чудесен, като спецификациите му включват поддръжка на опресняване с честота до 120Hz, HDR 10+, пикова яркост до 1600 нита и покриване на цветови спектър DCI-P3. Honor обръща специално внимание на димирането на дисплея, така че да няма трептения при ниска яркост, което помага на очите да не се изморяват.

На практика картината е с ярки, но приятни цветове във Vivid режим и коректно предаване в Normal режим. Тенденцията е цветовете да са по-студени, но има опция за управление на цветната температура. Екранът е с чудесна яркост и се вижда без проблем дори под пряка слънчева светлина. Под екрана е сензорът за пръстови отпечатъци, който работи бързо и безпроблемно.

Производителност и батерия

Чипсетът в Honor 90 е леко овърклокната версия на Snapdragon 7 Gen 1 на Qualcomm. Това е т.нар. Accelerated Edition, като основното ядро работи на 2.5GHz, вместо на стандартните 2.4GHz. У нас този модел ще се предлага в базов вариант с 8GB RAM + 256GB вътрешна памет, както и версията, която аз тествах, с 12GB RAM + 512GB памет.

В ежедневието телефонът се усеща чудесно, като работата му е бърза и безпроблемна, без значение какво точно искате да правите. Приложенията зареждат бързо, мултитаскингът е надежден и като цяло не се усещат забавяния или други проблеми. Бенчмарковете показват, че работата му е в унисон с други модели във високия среден клас, като позволява и гейминг, без да има осезаемо загряване или забавяне в работата. Софтуерът е Android 13 с новата версия на интерфейса на Honor, който се казва Magic OS. Разликите със софтуера на предните модели са минимални и практически незабележими, така че ако сте използвали смартфони на компанията, ще се чувствате в познати води.

Батерията е с капацитет 5000 mAh, като обещанията на Honor за пълен ден автономна работа не са преувеличени и телефонът издържа без проблем до края на деня. Зареждането става с мощност до 66 вата, като в кутията няма включено зарядно, а само кабел, който е с USB-A в единия край и USB-C в другия. Самото зареждане е бързо, като за половин час получавате заряд около 70%. Ако има недостатък в този аспект, то е липсата на безжично зареждане.

Камера

Акцентът в Honor 90 безспорно е 200-мегапикселовият сензор в основната камера на гърба. Той е с размер 1/1.4" и е поставен зад обектив с бленда f/1.9, като няма оптична стабилизация, но има PDAF автофокус. Освен нея има 12MP широкоъгълна камера с бленда f/2.2 и автофокус, който ѝ позволява да се използва за макроснимки. Третият сензор на гърба е за боке ефекти, а отпред откриваме камера с 50MP (f/2.4) сензор и без автофокус.

На дневна светлина основната камера се справя великолепно, като финалните кадри са с размер 12MP и предлагат балансирани цветове, добър баланс на бялото, чудесни детайли и цялостно изглеждат приятно. Добро впечатление оставя и използването на дигиталния двоен зуум, достъпен в камерата. И при него цветовете и експозицията са чудесни, като и в двата случая снимките са контрастни и изглеждат добре. Ултрашироката камера не се отличава драматично, като единственият ѝ недостатък е по-ниският динамичен обхват, но пък получените с нея снимки изглеждат добре и съдържат голямо количество детайли.

На тъмно основната камера се справя много добре с това да запази детайлите и да предаде приятна и балансирана картина с приятни цветове и експозиция. Автоматичният нощен режим също се представя добре, а кадрите с ръчния нощен режим са една идея по-светли, така че всъщност не изглеждат много естествено. При двойния зуум разликата между двата нощни режима е минимална и е основно в количеството уловени детайли. Резултатите обаче са добри. Ултрашироката камера и тук не отстъпва особено на основната, както като цветове и детайли, така и като експозиция. И тук ръчният нощен режим прави снимките по-светли, но това невинаги ги прави по-приятни за гледане.

Селфи камерата се представя добре, като кадрите от нея са с естествени цветове, много детайли и широк динамичен обхват. Записваното видео тук е с резолюция до 4K@30fps, като клиповете с основната камера имат много детайли, но цветовете са изключително напомпани. Видеото с ултраширокоъгълната камера също е с леко пресилени цветове, но при нея детайлите също не са на много високо ниво. Цялостно камерата на Honor 90 се справя чудесно със снимките, без значение в какви условия я използвате, а видеото е приемливо, без да оставя извънредно впечатление.

Финални думи

Признавам без бой, че първоначално бях скептичен към Honor 90, тъй като искрено вярвам, че мегапикселите не правят една камера добра, а често се оказва и, че пречат за реализиране на пълния ѝ потенциал. Скептицизмът ми бързо беше опроверган, тъй като се оказа, че този модел удържа на обещанията си и предлага много добри снимки във всякакви условия. Минусите тук са концентрирани в някои липси - в кутията няма зарядно, а телефонът не разполага със стерео говорители, слот за карти с памет и корпус със защита от вода и прах.

Настрани от способната камера този модел предлага и приятен дизайн, който му помага да е удобен в ръката и да се усеща лек. Освен това хардуерът му е достатъчно мощен, че да посрещне всякакви нужди на модерния потребител, а дисплеят е с чудесно качество, коректни цветове и висока яркост. Всичко това идва на цена 1099 лв. за базовия модел с 8GB RAM + 256GB памет и 1199 лв. за вариант с 12GB RAM + 512GB памет, което го прави достоен конкурент във високия среден клас.