РЕВЮ: Samsung Galaxy S25 Ultra се фокусира върху софтуерните подобрения
Първото събитие Galaxy Unpacked за годината вече е факт, а с него се появи флагманската серия Galaxy S25, която изненадващо включва 4 модела. Първо на пазара ще се появят Galaxy S25, S25+ и S25 Ultra, а за да научим всичко за S25 Edg, ще трябва да почакаме още.
Кампанията за предварителна поръчка за Galaxy S25, S25+ и S25 Ultra е вече в ход преди старта на продажбите на 7 февруари, а тя идва с предложението за удвоено количество памет на цената на по-малката конфигурация. Това спестява пари, а освен това трябва да споменем, че цените не са променени спрямо миналата година.
Това е добра новина, но вглеждане в характеристиките показва, че хардуерните промени не са чак толкова много, а основните иновации са в софтуерно отношение. Струва ли си да заложите на Galaxy S25 Ultra? Нека проверим.
Дизайн и дисплей
Първите промени в Galaxy S25 Ultra се забелязват веднага. Основната новост в дизайна на Galaxy S25 Ultra са заоблените ъгли на корпуса, както и ползването на плоска метална рамка, която отново е от титанова сплав. Премахването на острите ъгли подобрява значително ергономичността, което мога да потвърдя от първа ръка като потребител на Galaxy S24 Ultra.

Новата форма обаче идва с някои особености – например предпазното стъкло на дисплея вече е напълно плоско, а металната рамка до него има значително по-остър ръб отпреди. Отзад откриваме основна камера с познатата конфигурация, но около три от сензорите вече има широки черни пръстени, наподобяващи на последните модели от серията Galaxy Z.

Отпред откриваме LTPO AMOLED дисплей с пикова яркост 2600 нита и опресняване до 120Hz, чийто размер е увеличен до 6.9" спрямо 6.8” преди. Върху него се намира стъкло Corning Gorilla Armor 2, за което компанията твърди, че може да издържи на падане върху бетон от височина 2.2 метра, което не се наех да тествам. Освен това Samsung посочва, че стъклото идва с подобрено покритие срещу отблясъци, макар че не забелязах разлика спрямо Galaxy S24 Ultra. Под дисплея отново е включен ултразвуков сензор за отпечатъци, който работи без забележки.

Устройството има с 15% по-тънки рамки около дисплея, а теглото му от 218 грама е с 15 грама по-малко спрямо Galaxy предходния модел. Височината е почти непроменена, но ширината и дебелината са намалени. Всичко това променя усещането от телефона и той е по-компактен, по-лек и като цяло по-удобен. Върху корпуса откриваме познатите елементи – бутони за звука и включване отдясно, слот за SIM карта, USB-C порт, отвор за високоговорител и слот за S Pen.

В тази връзка тази година S Pen вече няма Bluetooth възможности, което премахва опцията за управление чрез жестове във въздуха и за дистанционно активиране на камерата. Изненадващо високоговорителите в Galaxy S25 Ultra звучат по-добре от тези в предходния модел. Звукът от тях е по-плътен и дори малко по-силен, като отново е без изкривяване дори при максимална сила. Това не е подобрение, което може да се види, но при употреба разликата се усеща.
Galaxy S25 Ultra се предлага в цветове Сребристосин Титан, Черен Титан, Сребристосив Титан и Сив Титан, но само през онлайн магазина на Samsung са налични още три ексклузивни варианта – Нефритенозелен титан, Jetblack титан и Розов титан.
Производителност и батерия
Тази година Samsung реши да използва чипсет Snapdragon 8 Elite for Galaxy във всички продукти от серията във всички региони. Това е флагманско предложение, което обещава с 40% по-бърз NPU за AI задачи, 37% по-бърз процесор и с 30% по-бърз графичен ускорител спрямо преходното поколение.

Всичко това показва значително подобрение в бързината спрямо Galaxy S24 Ultra, а за охлаждането се грижи охладителна система с 40% по-голяма изпарителна камера и с нов материал с 20% по-висока термична ефективност. На разположение са 12GB RAM и варианти с 256GB, 512GB и 1TB памет за файлове.
Чипсетът разполага за първи път и с вградени добавки за управление на различни аспекти на дисплея като цветопредаване, контрол на гамата, подобрения на детайлите и на поведението на открито. При директно сравнение с Galaxy S24 Ultra може да се види, че има разлика в цветопредаването и при новия телефон то е по-балансирано, докато при предходния има лек жълт оттенък.

Серията Galaxy S25 идва и с надградена AI обработка на кадри с ProScaler, постигайки 40% подобрениe на качеството на мащабиране на изображението чрез персонализирана технология с мобилната система Digital Natural Image engine на Samsung (mDNIe). Тя е вградена в процесора и използва Galaxy IP, за да позволи по-голяма енергийна ефективност на дисплея.
ProScaler се поддържа от Galaxy S25+ и S25 Ultra, а качеството на изображението може да се подобри до QHD+, в зависимост от настройката на резолюцията на екрана. Тук също може да се забележи разлика с предния модел, когато и двата са настроени за по-ниска резолюция на екрана – в този случай Galaxy S25 Ultra предлага по-детайлно изображение.

Сравнителните тестове показват високата производителност на чипсета. В Geekbench 6 точките са около 3200 за едноядрения и 10 100 за многоядрения тест при 2300 и 7000 за Galaxy S24 Ultra. В 3DMark Solar Bay точките са над 12 000 при около 8500 за Galaxy S24 Ultra, а при Wild Life Extreme беше постигнат резултат около 7000 точки при около 5100 преди година. Стрес тестовете показват стабилност около 55%, което не е особено оптимално, но температурата на устройството не надвишава 43 градуса.
Искаше ми се Samsung да последва пазарните тенденции и да увеличи капацитета на батерията, но за поредна година той е 5000 mAh. Освен това няма промяна и при параметрите на зареждане, което пак става с максимална мощност 45 вата жично и при 15 вата безжично. Ако ползвате кабел, можете да заредите батерията до 70% за около 30 минути и до 100% за малко под час. Моделът поддържа и новия безжичен стандарт Qi 2.1, но трябва да се ползва допълнителен кейс с магнити.

Що се отнася до живота на батерията, Galaxy S25 Ultra се представя подобно на Galaxy S24 Ultra, но с малко подобрение. Това е добра новина предвид повишената мощност на процесора, но компанията е намерила място и за допълнителни оптимизации, които стъпват на неговата повишена ефективност. Като цяло можете да ползвате телефона без проблем цял ден с останала енергия и за следващия, а според начина на употреба вероятно можете да удължите времето и до два дни.
Софтуер
Серията Galaxy S25 е първата, която излиза с интерфейс One UI 7 на базата на Android 15. Платформата носи мащабни промени не само по отношение на дизайна, но и при интеграцията на функции с изкуствен интелект. От края на миналата година One UI 7 има бета версия и за серията Galaxy S24 и очакваме скоро след старта на продажбите на Galaxy S25 финалната версия да започне да достига до съвместимите по-стари модели от каталога на Samsung. Компанията обещава да осигури 7 години с основни ъпдейти на Android и 7 години с поправки на сигурността, което е отлично предложение.

Компанията изтъква, че One UI 7 е преработена напълно – от основните елементи до потребителския интерфейс. В нея са вградени и повече инструменти с изкуствен интелект, които целят създаването на персонализирано изживяване за потребителите. На разположение са много AI агенти с мултимодални възможности, които се грижат за различни неща – те разбират контекста и осигуряват различни предложения.
За вземем AI Select, който се извиква от Edge Panel и разбира какво правите, като предлага необходимите действия. Например гледате видео и искате да запазите част от видеото. Отваряте лентата и избирате AI Select, а след това докосвате желаната част от екрана – тогава ще получите опции според контекста като генеративно редактиране, drawing assist, запазване, споделяне или пък създаване на GIF анимация от избрана част.

Circle to Search също е тук с неговите разширени възможности за търсене на текст, изображения и звуци. Функцията вече разпознава телефонни номера, мейли и URL-и на екрана за ползването им с едно докосване. В галерията вече се поддържа търсене на снимки по описание – можете да напишете или да кажете кои кадри искате да видите и устройството ще ги покаже.
AI агентите могат да работят с различни приложения в телефона, а активирането им става с натискането на бутон и изричането на съответната команда. Те могат и да изпълнят задачи с много стъпки – например потърсих на български следващите мачове на голям футболен отбор и поисках да бъдат добавени в календара. За няколко секунди Gemini намери информацията и след това ме попита дали да я запази в календара.

По този начин потърсих и рецепта за мусака и казах на телефона да запази списъка с продукти като бележка. Всичко това също отне няколко секунди и пак беше задействано с команда на български. Gemini поддържа и мултимодални заявки – например снимах съдържанието на хладилника и попитах за подходяща рецепта с наличните продукти. В този случай получих няколко различни предложения, като системата беше достатъчно точна в анализирането на изображението и разпознаването на отделните елементи в него.
Всички това работи с приложенията на Google, в нативните приложения на Samsung (календар, телефон, съобщения, бележки и часовник) и във външни приложения като Spotify и Whatsapp, но се очаква и активирането на други. С гласови команди вече можете и да променяте настройки в телефона – например ако кажете на телефона да направи текста по-добре видим, ще получите достъп до съответните опции за неговото управление.

Познатите опции Galaxy AI също са надградени. Телефонът поддържа записване на телефонните разговори и автоматичното им транскрибиране, но тук още не се поддържа български. Функционалностите Writing Assist като обобщаване на съдържание или автоматично форматиране на бележки (поддържа се български) вече могат да бъдат активирани от всяко поле за селекция на текст.

Drawing Assist е с променен интерфейс и дава достъп до нови начини за осъществяване на креативни идеи чрез комбинация от скици, текст или готови изображения. В галерията също има подобрения. Така например опцията за генеративно редактиране поддържа по-прецизно маскиране на изтритите обекти от снимките. В Portrait Studio вече могат да се получат по-реалистични портрети с по-точни и естествени тонове и с по-близко до реалното изражение. Чрез Sketch to image пак можете да скицирате нещо върху изображението и след това системата ще добави реалистично изглеждащ обект. Сега обаче вече се предлага по едно предложение – това важи още и за Portrait Studio и за Drawing Assist.

Част от новите персонализирани AI функции в серията Galaxy S25 е лентата Now Bar, която в заключено състояние показва в долната част на екрана релевантна информация. Например сутрин там ще намерите Now Brief с данни за дневния график, времето, препоръки за действия според навиците (шофиране, навигация, слушане на музика Spotify) и информация за качеството на съня през нощта.
Вечер преди сън пък ще има информация за заснетите снимки, резюме на събитията от деня и напомняне за билети за предстоящи пътувания или пък за купони с изтичаща давност. В Now Bar може да има указания за достигане до следващата среща, бутони за контрол на музикалния плеър, резултати от спортни срещи, таймер и т.н. - всичко това е подобно на интерфейса на Dynamic Island в iPhone.
Камера
Камерата на Galaxy S25 Ultra е много подобна на тази от предходния модел. На разположение е 200 MP главен сензор с бленда F1.7 и OIS, 50MP (F3.4) с OIS и 5х телефото приближение, 10MP (F2.4) с 3x приближение и OIS, както и 50MP (F1.9) с ултраширока оптика и автофокус. Единствената забележима хардуерна промяна тук е новият сензор за ултрашироката камера с по-светла бленда, която се ползва и за макроснимки. За селфита пак има 12МР (F2.2) сензор с автофокус.

Камерата идва с обновен интерфейс, който е част от One UI 7 и ще бъде достъпен и за другите устройства, които ще получат ъпдейт. Той е опростен и осигурява по-бърз достъп до основните контроли, които са свалени в долната част на екрана до лентата за мащабиране, но част от бутоните са дублирани в горната част за бърз достъп.
В приложението откриваме и нови филтри с възможност за контрол на различни техни аспекти (сила, цветна температура, контраст, сатурация, зърнистост) и опция за създаване на собствени от снимка. Друга новост е в приложението Expert RAW, което поддържа снимане с прилагане на виртуална бленда за постигане на боке ефект. Освен това при запис на видео вече може да се снима в Galaxy Log за професионално градиране на цветовете при последващо редактиране. Достъпни са още инструменти като zebra pattern и false color за по-добро контролиране на експозицията.

Качеството на снимките до голяма степен е подобно на това от Galaxy S24 Ultra, макар че това устройство има преднина от година по отношение на ъпдейти за подобряване работата на камерата. При разглеждане на кадри от двата модела забелязах, че старият модел често осигурява изображения, които съдържат повече детайли вследствие от алгоритмите за изостряне. Шумът също е по-добре контролиран в Galaxy S24 Ultra.

100% кроп, 1х, Galaxy S25 Ultra, Galaxy 24 Ultra
При достатъчно светлина главният сензор предлага снимки с много детайли, приятни цветове, висок контраст и сравнително широк динамичен диапазон. Те са по-меки по отношение на детайлите, а намалената обработка ги прави по-естествено изглеждащи. Новата ултраширока камера очаквано осигурява кадри с повече детайли, но все пак тяхното качество отстъпва на това от основния сензор. Балансът на бялото е сходен, динамичният диапазон също е подобен, а цветовете са приятни. С тази камера можете да правите и по-добри макроснимки.

100% кроп, 1х, Galaxy S25 Ultra, Galaxy 24 Ultra
Телефото камерите също не разочароват със своето представяне и подобно на останалите сензори предлагат кадри със сходен баланс на бялото. Снимките с тях съдържат изобилие от детайли, цветовете са ярки, контрастът е приятен. Тези камери изпълняват обещанието да ви позволят да се приближите до далечни обекти и го правят добре.

30х, Galaxy S25 Ultra, Galaxy 24 Ultra
В тестовите кадри ще видите и снимки в 10х режим, които изглеждат много добре предвид на хибридната технология, която ползват за постигане на това приближение. При по-голямо мащабиране качеството е значително по-добро от това на S24 Ultra.

100х, Galaxy S25 Ultra, Galaxy 24 Ultra
На тъмно продължава да се забелязва същото – снимките с Galaxy S25 Ultra са по-меки в сравнение с Galaxy S24 Ultra, чиито снимки макар на места да имат малко повече шум, запазват повече от фините елементи. Това изглежда се дължи на различната обработка в двата телефона и предстои да разберем дали ситуацията ще се промени със софтуерни ъпдейти или компанията е решила да заложи на такъв подход.

Главният сензор предлага нощни кадри, които изглеждат естествено с тъмни сенки и добре балансирани ярки зони, макар че в някои ситуации не успява да се справи с последните и те излизат преекспонирани. В други моменти пък се справя по-добре с това от Galaxy S24 Ultra, така че вариации не липсват. Телефото камерите също осигуряват контрастни снимки с много детайли и приятни цветове. Ултрашироката камера продължава доброто представяне, но въпреки новия сензор с по-висока резолюция в снимките няма чак толкова много детайли, макар че изглеждат по-добре от тези с Galaxy S24 Ultra.
При селфитата също няма изненади, защото те изглеждат като тези от Galaxy S24 Ultra, но с малко по-добро пресъздаване на цветовете на кожата и отново с леко намалена обработка. Телефонът поддържа запис на 10-bit HDR видео с резолюция до 4K 60fps, но иначе може да снима и 8K@30fps.
Сред новите функции при запис на видео е и възможността за редактиране на уловените звуци Audio Eraser, която ползва AI за намаляване на нежелани звуци като гласове, вятър, музика, шум, природни звуци и др. Това работи изненадващо добре, но все пак не очаквайте чудеса. Примери може да чуете в горната плейлиста.
Финални думи
С Galaxy S25 Ultra Samsung не поема големи рискове и се придържа към познатия еволюционен път на развитие. Устройството идва с обновен дизайн, който е по-лек, по-тънък и по-ергономичен и залага на най-мощния чипсет на Qualcomm, който е достатъчно мощен за всичко, а освен това ускорява още по-добре задачите с изкуствен интелект.
Дисплеят е с увеличен размер, рамките около него са още по-тънки, а предпазното стъкло е още по-здраво. Устройството запазва капацитета на батерията, но Samsung успява да осигури подобрена автономност. Искаше ми се да видя по-голяма батерия и по-бързо зареждане и при малко повече късмет това може би ще стане догодина.

При камерата също няма големи изненади, макар че тя включва нов 50МР сензор с ултраширок обектив, който снима по-добре, a цялостното й представяне е сходно с това на Galaxy S24 Ultra. Все пак има промени в обработката, които са довели до получаване на по-естествено изглеждащи снимки. Камерата се е сдобила с нови екстри като запис на 10-bit HDR видео, Galaxy Log и функцията Audio Eraser за редактиране на звук. Добри думи заслужават и подобрените високоговорители.
Основен фокус в телефона са добавките с изкуствен интелект - някои са напълно нови, а други са надградени версии на познатите от миналата година. Като цяло те работят добре и имат потенциала да улеснят потребителите в ежедневието им, но остава да разберем кои от новите неща ще са достъпни само в серията Galaxy S25 и кои ще са налични и за по-старите модели на компанията.
Препоръчани оферти
-
Samsung Galaxy S25 Ultra от Ozone.bg:
256GB + 12GB RAM 1039 € (2032.11 лв.), 512GB+12GB RAM 1149 € (2247.25 лв.)
Втора употреба с гаранция
-
Samsung Galaxy S25 Ultra от Flip:
512GB 809.99 € (1584.20 лв.), 256GB 813.99 € (1592.03 лв.), 1TB 1033.99 € (2022.31 лв.)