IBM разработва нови батерии без тежки метали

Голяма част от съвременните технологични продукти разчитат на батерии, но природните ресурси за производството им са ограничени. Това е и една от причините поради, които е наложително да бъдат открити нови решения в тази област. Едно такова решение предлагат учените от IBM Research, които са разработили батерия, чиито основни съставки могат да бъдат извлечени от морска вода.
В момента за литиево-йонните батерии освен литий се изискват тежки метали като кобалт, манган и никел, които се добиват от мини и са опасни, както за околната среда, така и за миньорите. Както споменахме, тези метали са изчерпаеми и запасите на някои от тях могат да привършат скоро заради все по-голямото им търсене.
И така стигаме до решението на отдела на IBM Research, в който са открили заместващи материали за кобалта и никела в катода на батериите, както и нов течен електролит с по-висока пламна точка. Комбинацията от новите материали ограничава появата на литиеви дендрити, които представляват островърхи образувания в батериите и могат да предизвикат къси съединения.
Според учените батериите от този нов тип ще могат да постигат по-висок капацитет спрямо настоящите решения, а за зареждането им до 80% от капацитета ще са необходими пет минути. Освен това те ще са по-ефективни и по-евтини за производство. IBM Research ще си сътрудничи с външни компании, включително с Mercedes-Benz Research and Development за допълнително развитие на технологията. За съжаление до появата на новите батерии на пазара ще изминат поне няколко години.
Източник: IBM