Китай предложи на Доналд Тръмп да използва Huawei, за да не бъде подслушван
През последните дни в САЩ се заформи нов телекомуникационен скандал, който предизвика и доста иронична международна реакция. Според информация на New York Times Китай и Русия подслушвали личния iPhone на президента Доналд Тръмп. Той водел от този апарат разговори със свои приятели и семейството си, а шпиони от двете държави успели да намерят начин да засичат комуникацията. По този начин разузнаванията на Китай и Русия успявали да вникнат в начина на мислене на Тръмп и да подготвят своите власти за съответни реакции.
Както може да се предположи статията предизвика бурни реакции. Първо самият Доналд Тръмп отрече използването на iPhone със специално съобщение в социалната мрежа Twitter. Комичното в случая е, че самото съобщение е публикувано именно от смартфон на Apple. Материалът предизвика и доста интересна международна реакция. Говорителката на Министерството на външните работи на Китай Хуа Чунинг коментира казуса по време на брифинг и предложи на Тръмп да премине на смартфони на Huawei, за да си гарантира, че няма да бъде подслушван.
Според Чунинг в САЩ се е възцарила шпионска параноя, която е достойна за сценарий на холивудски филм. Във връзка с това Хуа Чунинг предложи на американските власти да прекратят използването на всякакви видове модерни комуникационни устройства и да скъсат всички връзки с външния свят. По този начин те щели да си гарантират желаната пълна сигурност и нямало да има никаква опасност да бъдат шпионирани. Говорителят на руския президент Владимир Путин също взе отношение по темата. Според него в Русия такива истории вече се възприемат с известна доза чувство за хумор и не им се обръща никакво сериозно внимание.
Източник: BBC
Trump tweeted from an iPhone about how he doesn't use an iPhone pic.twitter.com/NMh8u43qMZ
— Steve Kovach (@stevekovach) October 25, 2018
Chinese foreign ministry spokeswoman Hua Chunying on the @NYTimes report that China is listening into Trump's iPhone: “If they are worrying about iPhones being tapped, they can use Huawei." via @LunaLinCN
— Anna Fifield (@annafifield) October 25, 2018
Оферти на деня
-
Apple iPhone 14 от BROS:
128GB 589 € (1151.98 лв.) -
Samsung Galaxy Z Flip7 от TImobile:
256GB + 12GB RAM 899 € (1758.29 лв.), 512GB+12GB RAM 989 € (1934.32 лв.) -
Apple iPhone 17 Pro Max от AMCO:
купи за 1499 € (2931.79 лв.) -
Samsung Galaxy A57 от BUYBEST:
128GB + 8GB RAM 365 € (713.88 лв.), 256GB + 8GB RAM 419 € (819.49 лв.), 512GB+12GB RAM 569 € (1112.87 лв.) -
Apple iPhone 13 от CityTel:
128GB 579 € (1132.43 лв.)
Втора употреба с гаранция
-
Apple iPhone 15 от Flip:
128GB 429.99 € (840.99 лв.) -
Apple iPhone 15 Pro Max от Flip:
256GB 689.99 € (1349.50 лв.)