Nokia N9 разчита на жестове и иновативен интерфейс

Nokia N9 разчита на жестове и иновативен интерфейс
След дълги месеци чакане феновете на Maemo и MeeGo най-сетне видяха това, което отдавна искаха - първия телефон с MeeGo на Nokia. Както очаквахме, устройството се казва Nokia N9, беше представено по време на Nokia Connection в Сингапур и на практика използва MeeGo 1.2 Harmattan. Компанията подчертава, че това е първият изцяло сензорен смартфон, тъй като на практика няма никакви бутони върху предния панел - активирането става с двойно почукване върху екрана. С устройството идва и иновативен потребителски интерфейс, който разчита на жестове - има три основни екрана, нотификации от социални мрежи и за различни събития, основно меню с икони и мениджър на активните приложения, между които се преминава просто с плъзване на пръст върху екрана. Има и опция за показване на 4 или 9 приложения. Когато искате да излезете от активното приложение и да се върнете върху основния екран, също е достатъчно да плъзнете пръст от ръба на екрана към центъра му.

Nokia N9 е с корпус, изработен от масивен поликарбонат, което гарантира липсата на проблеми с обхвата, и ще се предлага в три цвята, когато се появи в магазините по-късно през годината. Компанията все още не е посочила кога ще стане това и на каква цена ще се продава устройството. N9 разчита на процесор TI OMAP3660 на 1GHz, графичен ускорител PowerVRSGX530 и 1GB RAM памет, като ще има два варианта в зависимост от вградената памет - 16GB или 32GB. Има извито стъкло Gorilla, което предпазва 3,9" AMOLED екран с резолюция 854 х 480 пиксела, снабден с поляризиращ филтър за по-добра видимост на открито (технологията Clear Black). Камерата е с резолюция 8МР, използва 28mm леща на Carl Zeiss и за щастие има автоматичен фокус. Добавени са двойна LED светкавица и възможност за запис на HD видео при 30 fps, а за добро представяне при ниска осветеност има максимална бленда f/2.2. Размерите на телефона са 116,45 x 61,2 x 7,6-12,1 мм при тегло 135 грама, а батерията е с капацитет 1450 mAh. Според Nokia тя може да осигури време за разговори до 11 часа в GSM мрежа или 7 часа в 3G. Стига и за 4,5 часа гледане на 720р видео или слушане на музика в продължение на 50 часа.

В софтуерно отношение е включен и браузър, базиран на технологията Webkit 2, който позволява едновременната работа с няколко страници и поддържа много от възможностите на HTML5 за използване на атрактивни уеб приложения и възпроизвеждане на видео. Телефонът разполага и с Nokia Maps за безплатна навигация в целия свят, а за мултимедийните забавления се грижи съвместимостта с аудиотехнологиите Dolby Headphone и Dolby Digital Plus, което според Nokia се среща за първи път в мобилен телефон. Устройството разполага с възможности за работа с безконтактната технология NFC и Nokia е помислила за други начини за използването й, различни от безконтактните разплащания. Например с докосване можете да сдвоите с телефона Bluetooth слушалки или високоговорители или да размените с друг телефон съдържание като снимки или визитна картичка. Сред допълненията е и възможност за превръщане на телефона в точка за безжичен интернет. Nokia N9 ще се появи в продажба с приложение за достъп до Skype, а повече за устройството можете да намерите на адрес:

http://swipe.nokia.com

Повече за интерфейса и приложенията има тук:
http://www.developer.nokia.com/swipe/ux/


Втора употреба с гаранция

  • Те па девелоперите като ще налазят да пишат софтуер за тоя бутиков телефон!
    A4i
  • смартфони с двуядрени процесори бол - всеки може да избира каквото си иска. телефона с meego е само един.
    chilko
  • Добре,айде спирам вече с тези Нокии.... :D
    Boixos Nois
  • Айде стига вече с теа нокии а?:D
    west ham
  • Хардуера се обновява често, когато има търсене. Вижте какво стана с мобилните памети на Елпида. Няма ли тър спират да ги правят. Така че фирми , като Nokia силно дърпат индустрията назад
    A4i
  • Разбира се, че си далече от истината. Толквао глупаво твърдение, породено от манията към марката, е съвсем нормално за тази тема. Я си представи, че телфонът имаше по-добър хардуер. Тогава разработчиците щяха да имат много по-големи възможности. Щеше да се получи още по-хубав софтуер. Но не, нека се задоволим с това, кеото имаме, защото повече не ни трябва. Това винаги е била мисълта на Нокиа user-ите.
    keyone
  • Харесва ми телефона,но N950 ще ми пасне по-добре заради хардуерната клавиатура.
    Boixos Nois
  • Извинявам се за тона, но това е самата истина. Поздрави.
    Dracona
  • А ти малко да промениш тона? Става ли?
    deezel
  • Много сте интересни всичките. 2 ядра, 4 ядра - аман от пишкомери. Защо да слагат убийци на батерията като от Нокиа са преценили, че това в напълно достатъчно. МeeGo-то си върви явно чудесно с 1 Ghz и няма нужда от изнасилване на Hardware-а. Дори за возавя Android/Java са много 2 ядра вие тръгнахте на далеч по оптимизираните и леки Symbian и MeeGo да слагате лами. Нокиа просто си оптимизират добре телефоните. Както знаете за една система е най-важен е баланса. Това, че могат да си позволят по слаб Hardware, който задоволява нормална работа не означава, че е остарял. Просто това им е необходимо. Хванете за друго да лаете, че вече е смешно.
    Dracona
  • Тези неща вървят, щото са писани под ОpenCL и се ускоряват хардуерно от GPU-то. Все още няма GPGPU за Java енджините, а и не се очаква в следващите 1000 години да излезе, така че не знам какво очакваш? PS. Ето ти едно 5 годишно линкче в ixbt : http://ixbtlabs.com/news.html?05/56/81 . Ако се растърся ще ти намеря видео на работеща OMAP3 платформа от 2005г.
    A4i
  • Е, сега ти пък малко се поизхвърляш. Omnia HD е от началото на 2009, пък и ОМАР36хх е малко по-добре спрямо ОМАР34хх. Но 2-те години закъснение са си съвсем съвсем реални. И все пак нека да не подценяваме важността на софтуера. iPhone е изключително показателен за източване на хардуер. На 3GS вървят неща, които няма да тръгнат и на SGSII, просто понеже ги няма. Там е другият проблем на MeeGo... За втори телефон бих предпочел WP7 пак с логото на Nokia отгоре. Поне ако следват общата тенденция при хардуера...
    jamesjames
  • Щеше да има голям успех телефона, ако беше пуснат вместо N97. Примерно с OMAP34xx, които е почти идентичен със сегашният чипсет и може да се намери първо в Omnia HD. Пък беше представен години преди Samsung да го използва - още през 2005г. (официално - февруари 2006 на Мобилният конгрес в Барселона). Така че страшно са закъснели Nokia, има- няма към 5-6 години. Мислеха си че няма кой да ги бие, а сега ще борят конкуренцията с 90 хиляди бройки, при положение, че Apple продава 90 милиона iPhone 4. А не е само Apple ...
    A4i
  • Две думи - втори телефон.
    deezel
  • И това го казва човекът, който м еубеждаваше колко глупаво е да си купувам телефон без добра база със софтуер и отказал се от Андроид поради липсата на (качествен) такъв. Усещаш ли на къде бия? Съветът ми: да не стана като с Touch HD.
    keyone
  • На доста места четох, че е доста лесно за девелъпърите да направят сегашните и нови приложения съвместими с Н9. Това е на теория, но по принцип казват че е помислено за това.(cyber) А за Симбиан, тази сутрин самият Елъп каза, че се очаквa да пуснат 10 нови Симбиан устройства в следващите 12 месеца.;) [B]Ае казано накратко, може да не се счупят да пишат приложения за Н9, но определено ситуацията няма да е като при Н900[/B].(yes)
    A.M.K.
  • Погледнато така - да. Но ако се вгледаш по-дълбоко, Qt приложенията не са 100% съвместими с трите платформи и се изисква известно дописване и оптимизиране. Нещо повече - Symbian също е пътник, софтуерът ще се пише за WP7. Нямам търпение Nokia да пусне смартфон с последната, между другото. За пореден път между другото - забелязахте ли, че N9 има 64GB версия? Това окончателно ме накара да си го купя, най-накрая ще мога да събера почти цялата си фонотека.
    deezel
  • Тей де, но тук говорим за Qt. [B]Qt = Symbian + Maemo/MeeGo + S40[/B] (cyber)
    A.M.K.
  • Точно там е проблемът, няма да има. Ако аз и ти сме разработчици, ще пишем ли софтуер за платформа, която никога повече няма да се използва в телефон? За която се знае, че няма да бъде в политиката на компанията, още преди да е стартирала?
    deezel
  • [Quote]и екоситема няма[/Quote] Е, услугите на Нокиа си работят, остава само приложения да има в магазина и всичко ще е точно.(cyber)
    A.M.K.