Вече има единен стандарт за дигитален автомобилен ключ

Вече има единен стандарт за дигитален автомобилен ключ

Смартфоните вече могат да се използват като ключове за автомобили при определени модели като Tesla 3, но поне до момента нямаше единен стандарт за създаването на дигитални ключове. Сегашните решения също така имат проблема, че няма гаранция за тяхната работа при смяна на мобилния телефон. Именно с това са се заели от The Car Connectivity Consortium, в който членуват големи производители на смартфони като Apple, Samsung и LG, както и производители на автомобили.

Организацията публикува стандарта Digital Key 1.0, който би трябвало да улесни превръщането на мобилните телефони в ключове за автомобили. С него отговарящите на стандарта устройства и автомобили ще могат да се отключват и стартират с дигитален ключ, който е инсталиран на смартфона на притежателя на колата. Възможно е също така споделянето на ключа с други шофьори.

Естествено технологията е изцяло фокусирана върху сигурността. Производителят на автомобила изпраща ключа към вашия телефон през криптирана система, а самото стартиране на возилото става през NFC. Автомобилът няма да може да се отключва дистанционно, което пък означава, че потенциални крадци ще трябва първо да се сдобият с вашия телефон, преди да се опитват да правят каквото и да е било с колата ви. Естествено навлизането на "дигиталния ключ" ще отнеме време, а участниците в The Car Connectivity Consortium вече обмислят и версия 2.0 на стандарта, която трябва да се появи през 2019 година и да осигури по-голяма съвместимост между телефоните и колите.

Източник: Engadget