Nokia Lumia 610

Портфолиото на Nokia от телефони с Windows Phone расте и една от посоките, в които то се развива, е към по-ниските ценови категории. Доскоро това беше една от областите, в които WP не присъстваше, докато Android продължаваше да набира скорост с евтините предложения на множество китайски производители. Причината за липсата на евтини телефони с платформата на Microsoft се криеше в хардуерните изисквания, които постави компанията. Заради тях устройствата с WP не можеха да достигнат ниски ценови равнища, но това се промени с излизането на ъпдейта с кодово име Tango, който официално е познат като Windows Phone 7.5 Refresh. Едно от първите устройства, достигнало до пазара, което се възползва от намалените хардуерни изисквания, е Lumia 610. Смартфонът разчита на процесор с по-ниска тактова честота (800Mhz) и разполага с 256МВ RAM памет вместо доскоро стандартните за платформата 1Ghz и 512MB, което би трябвало да намали производствената му цена. А отразява ли се това на производителността му, може да прочетете по-долу.
Над тях се намира 3,7" дисплей с резолюция 800 х 480, която досега беше задължителна за всички телефони с Windows Phone, дори и за най-евтините, което определено е предимство в сравнение с моделите с конкурентни платформи. Пикселната гъстота от 252 ppi е напълно достатъчна, но за сметка на това LCD панелът не е с най-добро качество - например черното не е особено плътно, а ъглите на видимост са по-малки. Освен това се забелязва и по-голямото разстояние между панела и защитното стъкло, но това е в реда на нещата за бюджетен модел. Въпреки това цветопредаването е добро, а яркостта е достатъчна. Дори тя обаче не може да се справи със силна слънчева светлина, когато отблясъците от екрана скриват почти всичко на него.
Другите детайли върху корпуса включват 3,5 мм аудиоизход в центъра на горната повърхност, заобиколен от microUSB порт и отвор за закрепване на връзка. Върху дясната страна са бутоните за контрол на звука, активиране на камерата и включване на телефона, който бутон служи и за заключване/отключване на екрана. Върху задната страна откриваме 5МР камера с LED светкавица и голям отвор за високоговорител. Под задния панел са поместени батерия с капацитет 1300 mAh и слот за microSIM карта. Опция за допълнителна памет няма, а на разположение за потребителя са едва 6,2GB от вградените общо 8GB.
Работата на телефона не подсказва, че в него е използван процесор с честота 800Mhz, но все пак се усеща забавяне в сравнение с Lumia 710 и 800, които разчита на чип с тактова честота 1.4Ghz. Не процесорът създава проблеми, а оперативната памет, с която е комбиниран. Тя е 256МВ, а това ограничава достъпа на телефона до малък процент от приложенията в Windows Phone Marketplace, които изискват по-големи хардуерни ресурси. Такива са например играта Angry Birds, приложението на Google, което дава бърз достъп до търсачката на компанията и не на последно място популярният комуникационен клиент Skype, липсата на който за много потребители може да се окаже голям проблем. В някои случаи приложенията, които могат да се инсталират, но не са оптимизирани за по-малкото количество памет, също не успяват да работят добре, бавят се и в редки случаи забиват. Като цяло системата се грижи малкото памет да се отразява минимално на потребителското преживяване като например кешира по-малко данни в случаи като разглеждане на картите или превъртане и мащабиране на уеб страници, но това води до по-често зареждане на данни, което забавя работата.
Примерни снимки.
Примерно видео.
Качеството на звука при разговор е много добро, с ясен и отчетлив звук, който освен това е изненадващо силен. Добри думи могат да се кажат и за времето на автономна работа с едно зареждане на батерията, което с нормално използване, включващо разговори, синхронизиране на електронна поща, слушане на музика, сърфиране в интернет и разглеждане на приложения, достигна до два дни.
Видео галерия
Апарат и управление
Въпреки бюджетния характер на телефона, изработката на Lumia 610 оставя добро впечатление. Компонентите са сглобени здраво, а задния капак е фиксиран стабилно, което елиминира всякакви досадни прискърцвания. Устройството се предлага в няколко различни цвята и както може да се предположи, пластмасата е основният материал за изработка на корпуса. При част от цветовите варианти пластмасата е гладка и задържа много отпечатъци от пръсти, но други са с матов корпус, така че ще може да изберете според предпочитанията си. Синият вариант, който тествахме, се оказа с гладък корпус. С дебелина от 12 мм Lumia 610 не е сред най-тънките смартфони на пазара, но е удобен за ползване, което се дължи донякъде на извития панел. Дизайнът на устройството напомня донякъде на Lumia 710, но тук Nokia е заложила на капацитивни бутони вместо на хардуерни. При работата с тях не срещнахме никакви проблеми.Над тях се намира 3,7" дисплей с резолюция 800 х 480, която досега беше задължителна за всички телефони с Windows Phone, дори и за най-евтините, което определено е предимство в сравнение с моделите с конкурентни платформи. Пикселната гъстота от 252 ppi е напълно достатъчна, но за сметка на това LCD панелът не е с най-добро качество - например черното не е особено плътно, а ъглите на видимост са по-малки. Освен това се забелязва и по-голямото разстояние между панела и защитното стъкло, но това е в реда на нещата за бюджетен модел. Въпреки това цветопредаването е добро, а яркостта е достатъчна. Дори тя обаче не може да се справи със силна слънчева светлина, когато отблясъците от екрана скриват почти всичко на него.
Другите детайли върху корпуса включват 3,5 мм аудиоизход в центъра на горната повърхност, заобиколен от microUSB порт и отвор за закрепване на връзка. Върху дясната страна са бутоните за контрол на звука, активиране на камерата и включване на телефона, който бутон служи и за заключване/отключване на екрана. Върху задната страна откриваме 5МР камера с LED светкавица и голям отвор за високоговорител. Под задния панел са поместени батерия с капацитет 1300 mAh и слот за microSIM карта. Опция за допълнителна памет няма, а на разположение за потребителя са едва 6,2GB от вградените общо 8GB.
























Дисплей и интерфейс
В софтуерно отношение Lumia 610 работи с променена версия на Windows Phone, която е оптимизирана за по-скромните хардуерни ресурси, макар че във визуално отношение няма особени промени в сравнение с WP Mango. Интерфейсът продължава да е все така отзивчив, плавен и като цяло доставя удоволствие при употреба. Основният екран отново показва плочки (уиджети), в които информацията се обновява автоматично; браузърът (мобилна версия на Internet Explorer) работи много добре, макар че понякога по-малкото количество оперативна памет се усеща под формата на по-бавно заредени изображения при мащабиране на по-тежки страници; а софтуерната клавиатура е все така добра (успешно съперничи на тази в iOS), макар и все още да не поддържа български и се налагаше да ползваме руската.Работата на телефона не подсказва, че в него е използван процесор с честота 800Mhz, но все пак се усеща забавяне в сравнение с Lumia 710 и 800, които разчита на чип с тактова честота 1.4Ghz. Не процесорът създава проблеми, а оперативната памет, с която е комбиниран. Тя е 256МВ, а това ограничава достъпа на телефона до малък процент от приложенията в Windows Phone Marketplace, които изискват по-големи хардуерни ресурси. Такива са например играта Angry Birds, приложението на Google, което дава бърз достъп до търсачката на компанията и не на последно място популярният комуникационен клиент Skype, липсата на който за много потребители може да се окаже голям проблем. В някои случаи приложенията, които могат да се инсталират, но не са оптимизирани за по-малкото количество памет, също не успяват да работят добре, бавят се и в редки случаи забиват. Като цяло системата се грижи малкото памет да се отразява минимално на потребителското преживяване като например кешира по-малко данни в случаи като разглеждане на картите или превъртане и мащабиране на уеб страници, но това води до по-често зареждане на данни, което забавя работата.
Камера
Камерата е с резолюция 5МР, снабдена е с автофокус и може да се управлява по-удобно от специален хардуерен бутон, какъвто имат всички телефони с WP. Резултатите от работата й не са особено впечатляващи, но и не са чак толкова лоши, колкото предполага бюджетният характер на телефона, макар че на моменти от кадрите се губят много детайли заради алгоритмите за изчистване на шума. Разбира се, най-добрите снимки ще получите при достатъчно околна светлина - на тъмно кадрите са изпълнени прекалено много с цветен шум. Сред опциите на камерата са споменатите вече режими от пакета Camera Extras, а освен това са познатите: изборът на сцена, контролът на баланса на бялото, компенсацията на експозицията, светлочувствителността по ISO, меренето, контрастът и наситеността на кадрите. По отношение на видеозаписа положението е малко разочароващо, тъй като телефонът не предлага запис на 720р видео, а вместо това ще трябва да се примирите с VGA резолюция при 30fps.Примерни снимки.
Примерно видео.
Мултимедия, игри и приложения
Подобно на другите телефони на Nokia с WP и тук са включени ексклузивни мобилни приложения като Nokia Music, което не работи в България; Nokia Maps; Nokia Drive, което дава достъп до безплатна гласова навигация в цял свят с опция за зареждане на картите в телефона и офлайн работа; Nokia Reading за четене на електронни книги, което също не работи тук; DLNA клиент за възпроизвеждане на снимки видео и музика върху други съвместими устройства в локалната Wi-Fi мрежа; Creative Studio за редактиране на снимките от камерата, прилагането на филтри в реални време и споделянето им онлайн; и Camera Extras, което разширява възможностите на камерата с полезни екстри като панорамен режим, интелигентен групов портрет и самоснимачка.Качеството на звука при разговор е много добро, с ясен и отчетлив звук, който освен това е изненадващо силен. Добри думи могат да се кажат и за времето на автономна работа с едно зареждане на батерията, което с нормално използване, включващо разговори, синхронизиране на електронна поща, слушане на музика, сърфиране в интернет и разглеждане на приложения, достигна до два дни.