Кампанията срещу Huawei от страна на Доналд Тръмп не среща подкрепа в Европа

От миналото лято насам администрацията на президента Доналд Тръпм обяви открита война на Huawei и прави всичко възможно да убеди максимален брой държави да не допускат китайската компания до изграждането на своите 5G мрежи. Според американските власти оборудването на Huawei можело да се използва за шпионаж в полза на Китай. В рамките на кампанията бяха изпратени емисари във всички основни европейски държави, а по време на мобилния конгрес в Барселона имаше специална делегация от висши правителствени служители, която трябваше да убеди операторите да се откажат от услугите на Huawei.
Според данни на Bloomberg обаче поне за момента призивите на Тръмп не намират позитивен отзвук. Германският канцлер Ангела Меркел обяви във вторник в Берлин, че нейното правителство няма никакво намерение да изключва която и да е компания от изграждането на мрежи от пето поколение, само защото тя е базирана в дадена страна. Така тя игнорира докладите на хардлайнерите в немското разузнаване BND, които бяха готови да подкрепят апела на Тръмп. Ситуацията във Великобритания е сходна, като директорът на разузнаването определи забрана за използване на оборудване на Huawei като "малко вероятно", а властите в Италия директно отказаха да се съобразят с исканията на САЩ.
Според Пол Триоло от Eurasia Group въвеждането на 5G е едно от най-комплексните и скъпи начинания, които някога са предприемани и предизвикателството пред правителствата в Европа е да се намери баланс между сигурността и бързото въвеждане на технологията. Решенията на правителствата да игнорират САЩ вероятно силно са повлияни и от мобилните оператори, които изобщо не са ентусиазирани от идеята да не използват оборудване на Huawei. Според тях подобно решение би забавило 5G мрежите с години и би оскъпило тяхното изграждане с милиарди евро.
Главната юристка на Vodafone във Великобритания Хелън Лампрел е заявила, че за момента няма представени никакви доказателства за евентуални рискове от продуктите на китайската компания, и призова САЩ да представят конкретика, ако разполагат с такава. Според Bloomberg нежеланието на операторите да последват апелите на Тръмп е породено и от други подбуди. Сред тях са високото качество на оборудването на Huawei както и липсата на техническа готовност от страна на другите играчи на пазара като Nokia и Ericsson. Американската Cisco пък е служила за шпионаж в полза на САЩ в миналото и изобщо не може да се похвали като гарант за сигурни мрежи.
Източник: Blooomberg
Но сега и китайците имат много собствени успехи. Напр. по морето техните базови станции не се скапват от влагата и солта.
[img]Американският президент Доналд Тръмп публикува интересно искане в социалната мрежа Twitter. Той призова за спешно изграждане на 6G мрежа в САЩ по възможно най-бързия начин. Тя била по-мощна, по-бърза и по-умна от сегашните стандарти. Във връзка с това американските компании трябвало да положат усилия за спешното внедряване на технологията, за да не изоставали от световните тенденции.