“Европол” предупреждава за кражби чрез безконтактните плащания в Android

“Европол” предупреждава за кражби чрез безконтактните плащания в Android

В последния годишен доклад на "Европол", който дава оценка на организираната престъпност в интернет, се появи предупреждение, че престъпниците вече разчитат на телефони с Android за извършване на измами чрез функцията за безконтактни разплащания. Експертите очакваха, че новата технология може да повиши риска от злоупотреби, но засега полицията не е сигурна как точно се случват атаките и колко са чести.

От доклада става ясно, че търговци от т.нар. darknet вече предлагат софтуер, който може да зареди данни за откраднати кредитни карти в телефони с Android, а те на свой ред могат да се ползват за разплащания в магазините, поддържащи безконтактна NFC технология. Полицаите посочват, че търговците може и да не знаят как да реагират на този нов начин за измами, тъй като в случай на злоупотреба те са инструктирани да изземат картата,  това не е приложимо, когато данните й са записани в смартфон.

Според един от съветниците на "Европол" разследващите все още не са сигурни дали този тип разплащания са извършени чрез модифицирани приложения или чрез Android Pay. Предполага се, че измамата се прави с телефони с Android, защото Google не пречи на външни приложения да използват NFC възможностите, както това прави Apple в iPhone. Според говорител на Google сигурността е в основата на Android Pay и преди в приложението да бъдат активирани карти за безконтактни разплащания самоличността на притежателите им се проверява с банките.

Източник: BBC, Европол


Втора употреба с гаранция