Пазарът на смартфони в Европа с ръст през третото тримесечие

След като наскоро се появиха данни за развитието на пазара за смартфони през третото тримесечие на годината в световен мащаб, сега разполагаме и с цифрите за Европа. Информацията на компанията за пазарни анализи Canalys сочи, че за периода на континента са доставени общо 52.5 милиона устройства, което представлява ръст от 8% на годишна база.
Samsung разширява преднината си и постига пазарен дял от 35.7% с доставени 18.7 милиона устройства и ръст от 26% спрямо същия период на 2018. Втората позиция остава за Huawei, която запазва обема доставки от 11.6 милиона смартфона, а дялът ѝ е 22.2%. Компанията се справя добре въпреки санкциите, като се възстановява от отчетения спад през второто тримесечие.

На трето място е Apple с 9.8 милиона доставки, но спад от 4% на годишна база. Четвърта е Xiaomi с доставени 5.5 милиона устройства и ръст спрямо същия период на миналата година от 73%. Челната петица се допълва от HMD Global, производителят зад смартфоните с марката Nokia, която е доставила едва 0.9 милиона телефона спрямо 1.2 милиона година по-рано.

От Canalys изтъкват, че проблемите на Huawei дават възможност за развитие на други китайски производители, които вече имат присъствие на континента. Междувременно Huawei се справя по-добре в Централна и Източна Европа, като продажбите тук до голяма степен балансират спада в Западна Европа. Очакванията на Canalys за следващата година са, че на пазара ще са достъпни голямо разнообразие от 5G смартфони в средния клас.
Източник: Canalys
Ама ти да не се надяваше че ще го пуснат за 500?
[attachment=0]Screenshot_20191130-155125_Firefox.jpgГоворете за себе си или пишете по темата, без лични обръщения.
По същество на темата- рекорден ръст от 73 % на годишна база записва Xiaomi в Европа, най-големият ръст, регистриран през последните години. С него достигат до 5.5 милиона продадени смартфона за третото тримесечие на 2019 г. Компанията вече е на 4-то място в Западна Европа по продажби ( в отделни страни като Испания е на второ място) с което отпадат внушенията, че продавали само в Китай и Индия.
LG, Sony, HTC, Nokia- на практика са аут от мобилният пазар. Когато хората обсъждат избора на нов Андроид смартфон, се дискутират три марки: Huawei, Xiaomi и Самсунг.
Това са реални факти, независими от лични предпочитания и притежания на конкретен модел. Нека всеки да си купува това, което го радва!
Тогава влязоха в сила санкциите и хората се поуплашиха. После видяха че няма нищо страшно и продължиха да купуват Huawei. За третото тримесечие продават колкото миналата година по това време, т.е. същото количество. Същевременно ръста при Xiaomi се ускорява с огромни темпове- 73 % ръст, най-големият на европейският пазар. Вижда се за сметка на кои марки- Apple намалява, HMD глобал намалява, други фирми като ЛГ, Сони, HTC са на практика изхвърлени от пазара.
В България като част от Европа също настъпиха интересни промени. Мобилните оператори най-после се събудиха и започнаха да предлагат повече продукти на Xiaomi. Теленор и Виваком пуснаха едновременно Mi Note 10, Теленор продава MI 9T, а Виваком- Mi 9T Pro, който се разпродаде за броени часове след пускането му от оператора. За декември и двата оператора са обявили, че ще предлагат новото предложение в средният клас- Redmi Note 8T.
Xiaomi все още не са влезли във всички европейски страни официално. Например в Швеция стъпиха на 13-ти ноември тази година. Именно затова ръстът им е впечатляващ и тепърва ще гледаме още добри резултати от тях, включително и в БГ.
В Испания- първата страна от Западна Европа, в която влязоха официално вече са втори с 22 % дял от пазара. В цяла Западна Европа са 4-тият по големина производител на смартфони. А някои хора още ги подценяват...
Смених някой думи с други от по-горни твърдения, но есенцията на значението е същото мисля.
П.С. Ето още един анализ на данните и цифрите, защото когато те говорят няма място за расъждения, те са факти. Хуавей дигнаха цените последно време, а на пазара се появи друг доставчик с ниски цени и задоволително качество в лицето на Шиоми. Ако погледнем и същата тази таблиза за второто тримесечие се вижда, че доставките на Хуавей са се намалили с 1.6млн. бройки, а на Шиоми са се увеличили с 1.4млн. бройки(48% ръст - процентно гледано си е уау). Самсунг отново на първо място с ръст от 3млн. бройки. И отното гледайки таблицата от третото тримесичие може да се направи заключение, че едните китайци изяждат пазара на другите китайци. Та да "супер се развиват" в Европа, вече имаш 2 китайски марки, борейки се за едно и също парче.
Приятелски съвет - гледай обективно на нещата
За мен нещата са ясни. Huawei и Xiaomi се развиват прекрасно. От няколко месеца в Европа започна да навлиза и Realme- марка на гиганта BBK електроникс, притежаващ ViVo, Oppo, One plus и Realme. В скоро време и те ще влязат в този списък.
Това е така. Но- продажбите за третото тримесечие на 2019 г. са по-малки с 4 % спрямо третото тримесечие на 2018 г.! Тоест продажбите спадат с 4% на годишна база! Да не отричаме очевидни цифри!
И това е само в Европа. Отделно в Китай още повече се сринаха продажбите на Apple, заради патриотичният устрем на китайците към Huawei след санкциите.
Да видим другите производители: Huawei продават същият брой апарати като миналата година по същото време, което означава, че потребителите не обръщат внимание на санкциите срещу тях. Очаквано HMD се сриват с 21 % спад- дори и хард феновете разбраха, че това не е предишната Нокиа и няма нищо общо, освен маркетингови трикове. Продали са едва 900 000 бройки за тримесечието или това е по 300 000 бройки на месец- смешна цифра. С такива продажби едва ли може да се издържат и скоро очаквам да изчезнат или да прехвърлят марката. Но те от пазара на практика вече са изчезнали.
При Apple продължава постепенният спад от последните тримесечия- този път са минус 4 % на годишна база. И то при положение, че бяха представени нови модели! Явно все повече хора отказват да купуват твърде оскъпените им продукти.
Интересно и положително развитие на един много наситен пазар като този за мобилни устройства в Европа.