Райфайзенбанк отчита ръст на плащанията с дигитални портфейли

През последните месеци популярността на дигиталните портфейли в България се увеличи сериозно - някои банки развиват собствени услуги, технологията на phyre залегна в предложенията на част от мобилните ни оператори, а преди дни и Google Pay официално стъпи в страната ни, макар и засега само с поддръжка на карти от финтех компании.
Пандемията също подпомага търсенето на подобни услуги, защото те позволяват да ограничим работата с банкноти и монети и да ги заменим с безконтактна технология, която се поддържа от много смартфони. Разработката не само ни позволява да отидем на пазар само с мобилен телефон, но осигурява удобство и повишена сигурност на трансакциите заради ползването на токенизация.

Популярността на дигиталните портфейли се потвърждава и от данни на Райфайзенбанк, която отчита 20% ръст на плащанията с такива през октомври. Активните клиенти на Райфайзенбанк, които използват дигиталните портфейли RaiPay (за смартфони с Android) и Apple Pay (iOS), са вече над 22 000, споделя банката.
Според нея, макар че най-възрастният потребител е на 95 години, дигиталните портфейли са предпочитани предимно от младите хора във възрастовата група 24 - 45 години (64%). До края на годината в приложението RaiPay ще бъде налична възможността за потвърждение на онлайн плащане с пръстов отпечатък, както и за превод по карта, който се осъществява за секунди.

Всеки четвърти от клиентите на Райфайзенбанк, които използват дигитални портфейли, прави по над 20 трансакции на месец. Хората плащат с RaiPay не само за дребни ежедневни разходи, но и за по-големи сметки за подаръци, техника или обзавеждане за дома. Най-често плащанията се правят в супермаркети за ежедневни покупки (41%). Моловете в големите градове, както и бензиностанциите и аптеките в цялата страна са сред другите обичайни места за плащане с дигитален портфейл.
Относно приложението RayPay за плащане на ПОС с NFC. Просто отключваш телефона с пръстов и плащаш.
Не се влиза в никакво приложение, нито пък се потвърждава нещо.
Просто "светваш" екрана на смартфона и си ти. Това е с цел, ако загубиш телефона друг да не може да плаща.
Т.е не се влиза никъде, само събуждаш смартфона и готово.
Странно, че при Пиб влизаш да отключваш приложението. При Райфайзен това го няма и ти спестява време.
Гледам, че райфайзен май нямат дигитализиране на карта и плащане с nfc?
Що ще се махаш от пиб? Кое не ти хареса?
Иначе за Фибанк специално трябва да отвориш приложението и да натиснеш една иконка за плащане, а след като прочете ПОС терминала да потвърдиш плащането.