Samsung ще подобри значително QLED технологията си за телевизори

Samsung е лидер при OLED дисплеите за смартфони, но при телевизорите с тази технология водеща е друга корейска компания - LG. Samsung предлага телевизори със своята разработка QLED, която обаче се различава значително от OLED. Основното предимство на OLED панелите е способността на пикселте да излъчват светлина, докато при QLED (търговското име на quantum dot LCD) се разчита на LED подсветка.
Samsung обаче планира да развие сериозно технологията си. За целта през октомври компанията обяви, че ще инвестира 11 милиарда долара до 2025 за изграждане на фабрика за QD-OLED панели с излъчващи светлина пиксели.
Новото решение е описано в научен труд, който е публикуван в списание Nature от двама учени от Samsung. Технологията разчита на индиев фосфид вместо на токсичния кадмий и позволява живота на панелите да достигне до милион часа. В допълнение подобренията в конструкцията увеличават ефективността чрез предотвратяване на окисляването и загубите на енергия.
Мерси, Ванка, дано. Честно да ти кажа все още малко му се притеснявам за потенциалния бърн ин. Дори обмислям да си сменя оператора на телевизията, защото не ме кефи бялото лого часовниче, което се появява докато гледам нещо на запис при Виваком, тъй като често гледаме така. Реално нямам идея колко голям е проблема и трябва ли да му се впрягам много?
Някои хора им е голям и 32-ка, други обичат големи и за последните няма ограничение.
При мен не се побира също повече от 50, затова взех нова тв масичка, та да побере повече. Също така добавих и проектор на другата стена при нужда от над 100 инча вечер с някой як филм
[url=https://edigital.bg/ustrojstva/microsoft-xbox-one-x-1tb-forza-horizon-4-p594050]Xbox One XПък и четох някъде, че към момента това хардуерно е най-мощната конзола и най-добре се справя с 4К.
Иначе и аз не седя особено далеч от телевизора, ама пусто мерак да растат инчовете...
Сам го каза, "в нейните ръце" и - "какъв клас техника пазаруваш".
С 2-3 апа в паметта и 2G говорене с ползване на екрана по 1-2 часа на ден може и седмица да откара. Също и потребителите са различни. Това, което и за теб може да е перфектен екран, за мен или някой друг може да е пълен с дефекти, артефакти, бандинг, неравномерно осветяване, трептене и т.н. Не казвам, че OLED-ът ти е такъв, просто, че изискванията и потребителите са различни. Със здраве да си ги ползва и двата.
Аз искам лично да преценя кога да си хвърля телефона, а не да съм принуден от обстоятелствата или поддръжката (липсата на такава). А несменяемата батерия и нивото на ползване на устройствата от над 80% от потребителите много често не съответстват на това на повечето ни близки роднини.
А ти всъщност защо си смени OLED телевизора с QLED?
Един телевизор влиза примерно първо в хола, после се пренася в спалнята или детската, после в кухнята, после на вилата, после при някой (стар) роднина без особени претенции и спокойно животът му може да бъде около и над 10 години (особено, ако е от високите серии в момента на закупуване). OLED-ът в телефоните е с дизайн и производствен живот за максимум 2 години и даже и да има прогаряния, повечето потребители няма да ги забележат, защото след малко повече от година ще се оглеждат вече за следващия хит на пазара. Освен това, с липсата на софтуерна поддръжка при Android (каквото и да говорят Google и производителите), телефонът след малко повече от 2 години започва да лагва, липсват му актуализации по сигурността и постепенно става досаден и бавен за работа. Друга причина да го смениш.
Освен това, между OLED екраните в телефоните и OLED-панелите в телевизорите разликата е между небето и земята, като започнеш от електронни и електрически схеми, захранване, матрици, резолюции и всичко останало. Най-големият проблем на широкоекранните панели (55''+) е равномерната заливка, т.е. липсата на разлики в осветеността/чистотата на цветовете по целия екран на единен цвят. Затова споменах, пусни си твоя OLED на сиво под 15% яркост и гледай шоу. Неравномерните заливки са типични не само за OLED, а и за всички LCD-та, но при OLED-ите, заради технологията и чистите цветове, си личи доста повече. На по-висока яркост, не се забелязва толкова.