Време е влогърите да пораснат

Попитайте някое хлапе какво иска да стане, като порасне, и сигурно много от отговорите ще бъдат инфлуенсър или влогър. Децата прекарват все повече време пред екраните на своите телефони, таблети или компютри в търсене на бързи и лесни забавления и ги откриват в услуги като Instagram, TikTok и YouTube, където услужливо ги посрещат създателите на съдържание. Всички те се стремят към повече абонати, за да се превърнат в инфлуенсъри и така да привлекат вниманието на големите брандове, които са готови да им плащат, за да рекламират продуктите си.
Доверието на абонатите обаче не се печели лесно и често са нужни много усилия и постоянство. Повечето от влогърите не успяват да пробият, а успелите често залагат на спорни методи, които се движат на ръба на позволеното в YouTube. Скандалите около популярни влогъри стават все повече, а заедно с това растат и критиките срещу двойните стандарти на YouTube, която хем иска да предложи подходяща среда за зрители от всички възрасти, хем не иска да се лиши от популярните лица, които й носят милиони долари приходи от реклама.
Досега българските влогъри стояха настрани от тези скандали, защото все пак техните мащаби са незначителни на фона на големите звезди, а едва ли YouTube ще вземе мерки срещу тях, дори и съдържанието им да противоречи на правилата на услугата. Това обаче не означава, че те не е нужно да носят отговорност за съдържанието, което създават, и посланията, които отправят. Особено след като по-голямата част от аудиторията им се състои от деца и младежи. Последният и най-красноречив пример в това отношение е скорошната ПР акция на YouTube канала The Clashers, чието най-известно лице е Слави Панайотов.
Макар да започва като гейминг канал, The Clashers вече усилено продуцира клипове, чиито теми варират между глуповати класации с clickbait изображения, теории на конспирациите и откровени рекламни послания. Това явно е успешна стратегия за България, защото каналът вече има почти 600 000 абонати, а Слави Панайотов издаде книга със заглавие "Топ мистериите на България" (какво друго?) и съмнителна достоверност на изнесените в нея факти. Това явно е модерен начин за монетизиране на популярността в интернет, защото книги имат и други успешни родни влогъри.
Оставям настрани въпроса за качеството на подбираните от The Clashers теми и начина, по който се поднасят на младите зрители, макар че той е не по-малко важен. Искам да обърна внимание на споменатата ПР акция, с която Слави Панайотов опита да рекламира въпросната книгата и да активизира абонатите на The Clashers. Става дума за масовото изкачване на връх Мусала, което се рекламираше месеци преди това като най-мащабното в историята и като организирано от "ютюбър №1". Изкачването се състоя и се оказа, че в него са се включили 1500 участници.
Мусала! pic.twitter.com/GnqzdLY4lB
— The Clashers (@theclashersbg) August 3, 2019
Сигурно си казвате "какво толкова, браво на Слави, че успя да накара децата да оставят телефоните и да се раздвижат малко." Нещата обаче са по-сложни, защото се оказва, че подобна масова инициатива е в нарушение на закона. Според Красимир Андонов, който е директор на дирекция Национален парк "Рила", събитието е било забранено, но Панайотов твърди, че нито една институция не е отговорила на неговото предупредително писмо. „Обявих в интернет, че по този случай на едикоя си дата ще съм на лифта, събираме се и заедно изкачваме - просто група приятели, които се събират в интернет”, разказва Слави.
"Самата пътека е зона за интензивен туризъм, от хижата нагоре е зона за ограничаване на човешкото въздействие. А самият връх Мусала - през него минава резерватната зона на Централен рилски резерват. Такова масово мероприятие е в нарушение за плана за управление. Съответно му написахме, че не е допустимо в този район да се струпва такава голяма група от хора”, обяснява Красимир Андонов. Според него при опита на парковата охрана да му състави акт Панайотов се държал грубо, не е оказал съдействие и е започнал да обижда служителите. Парк „Рила" ще състави акт и наказателно постановление на влогъра, а размерът на глобата може да достигне 5000 лева.
Защото това изкачване е проблем? На първо място, защото показва, че инфлуенсърите са готови почти на всичко, за още малко допълнителна реклама. Съобщенията за пресата преди събитието акцентираха върху бързото темпо на набиране на нови абонати от YouTube канала и, разбира се, върху излязлата преди няколко месеца книга, която "разпали любопитството на хиляди ученици към интересните места и истории на страната ни", но за сметка на това има спорна научна стойност. А трябва да се продават тениски и мърч.
На второ място, защото изкачването е не по-малко вредно за природата от онова прословуто хоро в едно от Рилските езера, което също наруши правилата на парка. Представете си 1500 души - вероятно повечето от тях деца и тийнейджъри, на път към върха и снабдени с удобно осигурените от спонсорите над 800 литра вода в стотици пластмасови бутилки и стотици био барове в пластмасови опаковки. А сега си представете колко боклук може да генерира подобна група и дали целият той е останал в раниците на хората от нея.
И докато Слави се оплаква от държавата, като твърди, че тя е "наказала това положително събитие", като междувременно силно подръпва патриотичната струна у хората, нека не забравя за правилата на същата тази държава, които нарушава. Нека се замисли какъв пример дава на хилядите си млади фенове, пред които показа, че за него законите не важат. Време е т.нар. инфлуенсъри да слязат за малко на земята, да поемат отговорност за действията си и спрат да се крият зад гърба на последователите си като на Мусала. Време е да разберат, че не могат да ги използват и за натиск срещу държавата - като планирания от Панайотов поход от Министерски съвет до Парламента за отмяна на глобата.
Време е най-сетне да проумеят, че феновете им не са просто маса за монетизация и събиране на PayPal дарения, а имат и отговорности към тях, които не включват облъчването им с клипове за извънземни, невероятни мистерии, теории на конспирациите и рекламни послания. И не на последно място - време е компаниите, които са решили, че стотиците хиляди последователи на популярните инфлуенсъри им дават златна възможност за спонсориране и реклама, да хвърлят поглед към създаваното от тях съдържание и да се запитат дали то отговаря на стандартите им и дали биха искали децата им да израснат с него.
Супер много се кефя на отворените хора и техните успехи. Слави е нищо повече от обикновен човек също като нас, но е креативен, изпълнен с идеи. Събира информация достъпна за всеки човек, но я поднася така, че да прикове вниманието на хората към себе си. Има различни проекти, бута се тук, бута се там, създава контакти... Може да е всичко, но има дар слово и се възползва добре от таланта си! Доказателство са тези над 600000 последователи, доказателство е фактът, че искат да рекламират големи фирми при него! Намерил си е нишата и си прави бизнеса успешно, евалата за което.
Мисля, че прекалено много внимание обърнахме на човека, а това си е вид реклама, за което се заплаща! Едва ли го прави, затова смятам, че темата се изчерпи. Заключвам!
Но имаме проблем с представянето на фалшификати и то лесно откриваеми в гугъл, като истини. Това внушава на младите да вярват в глупости. Това Е сериозен проблем и да отклонявате темата с лични нападки е просто безсилие.
Ама бил успешен. Чудесно! Това доказва, че е умен и самоуверен. Но не доказва, че е прав, нито, че е полезен. То и Бърни Мадоф е бил успешен десетки години, но не му се възхищаваме. Не го сравнявам с него, просто показвам, че успехът далеч не е единственото мерило за хората.
А светът е различен - по-богати сме, смъртността е намалена, войните са малко спрямо преди.
Но - колкото ние го приемаме за забавно да ни омайва с фалшиви мистерии, толкова пък по-малките му се връзват. Като добавим, че в училище не ги учат да мислят как да проверяват информацията, как се стига до хипотеза, как се проверява, а само да запомнят факти, отговорността му е още по-голяма. Днес вярват на глупости, утре ще гласуват за глупаци или за манипулатори, които приказват сладко, без да проверят информацията за тях добре, без да имат уменията затова и ше страдаме после всички. А още по-късно ще си купят липовон със забранен сибутрамин, ще им скапе сърцето и белия дроб и остави, че ще струват скъпо на здравната система, но и успеха на белодробната трансплантация е около 1%...
Не, НЕ ОТИВАМ ТВЪРДЕ ДАЛЕЧ. Поколение, което не сме научили ма критично мислене, ще страда повече от нужното.
Някой беше казал, че е толкова прост, че не може един компютър да си сглоби сам. Дали? Май не той е простия, че му направиха машина за над 10К!!! И не е дал и една стотинка от джоба си! Кой е сега е простия? Не вярвайте на всичко, което гледате! Понякога е по-умно да се правиш на глупав, за да спечелиш! Възхищавам се на бизнес модела който си е създал. Другите глупости от видеата му няма да ги коментирам, който се чувства умен нека да ги взема насериозно, но са си екстра за губене на време и разпускане...
Толкова от мен по темата...
[attachment=0]Screenshot_2019-08-24-09-46-55-966_com.UCMobile.intl.png