Huawei Ascend P6

Поредният опит на Huawei да наложи бранда си на силно конкурентния пазар на смартфони е най-добрият досега от страна на китайската компания. На върха на атаката в буквален и преносен смисъл се намира Ascend P6 - невъзможно тънък смартфон, който комбинира прецизна изработка, премиум материали, стилен дизайн и адекватна производителност, които го поставят сред най-интересните смартфони, излезли досега през годината.
С дебелина едва 6,18 мм, устройството грабна безапелационно титлата за най-тънък смартфон в света и предполагаме, че ще я задържи за известно време, тъй като засега не сме чували да се носят слухове за други по-тънки модели. Въпреки това компанията е успяла да побере в тънката рамка четириядрен процесор, батерия с изненадващ капацитет, качествена камера и дисплей с резолюция 720р. Huawei са напълно сериозни по отношение на плановете си за пазара на смартфони и Ascend P6 демонстрира амбициите им изключително ясно.
Забележка:
Първоначално тествахме ранна тестова мостра на телефона, но след това получихме финалната версия, която се предлага и на българския пазар. В текста са направени необходимите промени, които отразяват подобренията в производителността.
Върху горната странична повърхност са поставени microUSB портът и микрофон, а отдясно откриваме бутоните за включване и за контрол на звука. Под тях са двата слота за SIM и microSD карти. Тъй като батерията не подлежи на смяна и съответно задният панел е фиксиран, за поставянето им е предвиден специален държач, който трябва да се извади с кламер или друг тънък предмет. Всички производители осигуряват подобен инструмент в комплекта на телефона и Huawei не прави изключение, но компанията е решила да даде на този детайл и друга употреба. Той е метален, оформен е като тапа и е поставен в жака за слушалки. Така го предпазва от прах, когато не се използва, а освен това е винаги подръка, ако се наложи отваряне на портовете. Не сме сигурни дали няма да се изгуби, ако решите да използвате жака по предназначение, но е интересен акцент. Вградената памет в телефона е 8GB и вероятно ще се наложи да използвате microSD слота, за да добавите допълнителна.
В ръката устройството продължава да впечатлява със своята дебелина или по скоро липсата на такава. Оставя изключително премиум усещане, което се подсилва не само от дизайна и материалите за изработка, но и от структурната здравина, която е изключително важна за толкова тънко устройство - при натиск няма никакви признаци на огъване. Алуминиевият заден панел обаче може да бъде надраскан и това ни показа и тестваното устройство. Устройството се предлага в бяло, черно и розово, а в комплекта влиза и силиконов калъф, който увеличава незабележимо дебелината на корпуса.
Тънкият профил обаче води до друго. Заради ограниченото място в корпуса компонентите са разположени максимално близо до външните повърхности. Затова при натоварване отделената топлина от работата на процесора, батерията и подсветката на екрана загрява изключително бързо задния метален панел и на моменти той става прекалено горещ. Това е нещо, което трябва да имате предвид, ако възнамерявате да предизвикате устройството с по-тежки графични приложения. Другото, което ни направи впечатление, е малко необичайното разположение на портовете върху корпуса. Поставянето на microUSB интерфейса в горната част например може да създаде затруднения при ползването на докинг станции или високоговорители. Какво да кажем за позицията на аудиожака? Той се намира в долния ляв ъгъл, което със сигурност ще ви накара да се замислите как да включите слушалките си, ако предпочитате да носите телефона в джоба на панталон.
Интерфейсът на телефона ни е вече познат от срещата с Ascend Mate. Става дума за Emotion UI 1.6, който обвива Android 4.2.2 и предлага много опции за персонализация като например пълното преобразяване на изгледа на телефона чрез теми - в телефона има няколко, но онлайн са налични десетки други. Една от иновациите на компанията е премахването на отделния списък с приложения и вместо него всички икони се разполагат върху основния екран, който може да има до 9 страници. Този подход напомня на iPhone, а освен това се ползва и в друг популярен интерфейс за Android - MIUI. Подобен начин на организация може да затрудни малко откриването на приложения, тъй като няма опция за сортиране на иконите - например по азбучен ред, а вместо това за подредбата се разчита на потребителя. Тези екрани служат и за разполагане на уиджети, така че ще се наложи да използвате пестеливо наличното екранно място, което е ограничено. Разбира се, винаги можете да създадете папки за организация на приложенията.
Устройството използва четириядрен процесор с максимална честота 1,5GHz, който е собствено производство и е подкрепен от 2GB RAM памет. На хартия всичко звучи много добре, но не всички четириядрени процесори са създадени равни. Същият чип задвижва и Ascend Mate и на практика осигурява сходна производителност. Интерфейса работи добре, но при анимациите за преход между различните екрани се усеща много леко забавяне.
Това обаче може да се оправи много лесно през секцията с опции за разработчици. По подразбиране тя е скрита, но може да я активирате чрез многократно натискане върху Build number в меню About phone. След това в Developer options е достатъчно да промените Windows animation scale, Transition animation scale и Animator duration scale от 1х на .5х. Може и да ги изключите напълно.
Въпреки това чипсетът, който включва и графичен ускорител собствено производство, се справя добре с геймплея на игри като Asphalt 7: Heat, макар че в менюто й също се усеща известно забавяне, а по-време на игра се появяват графични артефакти. Huawei са включили и пълна версия на играта Riptide GP, която да покаже възможностите на процесора и графичния ускорител. И го прави добре - играта работи при висока кадрова честота, а реалистичните водните ефекти са впечатляващи.
Сред другите опции е режим за следящ автофокус и за заснемане на хоризонтални и вертикални панорами. Записваното видео е с максимална резолюция fullHD, а ако искате да снимате HDR видео, ще се наложи да намалите резолюцията до 720р. Налице е и система за електронна стабилизация, която обаче не работи много добре. Телефонът разполага и с 5МР предна камера, каквато не може да се открие често в мобилен телефон. При нея също може да се ползва функцията за разкрасяване, което може да се хареса на обичащите автоснимки.
Тестови снимки в пълна резолюция има тук.
За пестене на енергия се грижи Power Manager, който позволява превключването между различни профили на работа, а освен това показва консумацията на енергия на отделните приложения и посочва тези, които трябва да затворите. Сред другите софтуерни допълнения са DLNA клиент, реактор на видео, приложение за бележки
Като цяло Ascend P6 има какво да предложи на потенциалните си купувачи и определено е солидно предложение от страна на китайците, а уникалните му хардуерни особености го правят един от най-интересните смартфони, появили се досега тази година. Устройството вече влезе в предложенията на VIVACOM, където се предлага на цена започваща от 539,9 лв при сключване на двугодишен договор.
С дебелина едва 6,18 мм, устройството грабна безапелационно титлата за най-тънък смартфон в света и предполагаме, че ще я задържи за известно време, тъй като засега не сме чували да се носят слухове за други по-тънки модели. Въпреки това компанията е успяла да побере в тънката рамка четириядрен процесор, батерия с изненадващ капацитет, качествена камера и дисплей с резолюция 720р. Huawei са напълно сериозни по отношение на плановете си за пазара на смартфони и Ascend P6 демонстрира амбициите им изключително ясно.
Забележка:
Първоначално тествахме ранна тестова мостра на телефона, но след това получихме финалната версия, която се предлага и на българския пазар. В текста са направени необходимите промени, които отразяват подобренията в производителността.
Видео галерия
Апарат и управление
На пръв поглед останахме с усещането, че дизайнерите на Ascend P6 са почерпили вдъхновение от iPhone 4 - подобно впечатление оставят страничната метална рамка и начинът, по който е прекъсната на две места в горния край на телефона, както и някои други детайли. В допълнение, предната и задната част се подават над въпросната метална лента по същия начин като в iPhone 4, но в останалото инженерите на китайската компания просто са надминали себе си. Предната част е покрита почти изцяло от стъкло, с изключение на долната част под логото на Huawei, която е пластмасова. Задната е от алуминий и съдържа основната камера с LED светкавица в горния ляв ъгъл и високоговорител под нея в долния край.Върху горната странична повърхност са поставени microUSB портът и микрофон, а отдясно откриваме бутоните за включване и за контрол на звука. Под тях са двата слота за SIM и microSD карти. Тъй като батерията не подлежи на смяна и съответно задният панел е фиксиран, за поставянето им е предвиден специален държач, който трябва да се извади с кламер или друг тънък предмет. Всички производители осигуряват подобен инструмент в комплекта на телефона и Huawei не прави изключение, но компанията е решила да даде на този детайл и друга употреба. Той е метален, оформен е като тапа и е поставен в жака за слушалки. Така го предпазва от прах, когато не се използва, а освен това е винаги подръка, ако се наложи отваряне на портовете. Не сме сигурни дали няма да се изгуби, ако решите да използвате жака по предназначение, но е интересен акцент. Вградената памет в телефона е 8GB и вероятно ще се наложи да използвате microSD слота, за да добавите допълнителна.
В ръката устройството продължава да впечатлява със своята дебелина или по скоро липсата на такава. Оставя изключително премиум усещане, което се подсилва не само от дизайна и материалите за изработка, но и от структурната здравина, която е изключително важна за толкова тънко устройство - при натиск няма никакви признаци на огъване. Алуминиевият заден панел обаче може да бъде надраскан и това ни показа и тестваното устройство. Устройството се предлага в бяло, черно и розово, а в комплекта влиза и силиконов калъф, който увеличава незабележимо дебелината на корпуса.
Тънкият профил обаче води до друго. Заради ограниченото място в корпуса компонентите са разположени максимално близо до външните повърхности. Затова при натоварване отделената топлина от работата на процесора, батерията и подсветката на екрана загрява изключително бързо задния метален панел и на моменти той става прекалено горещ. Това е нещо, което трябва да имате предвид, ако възнамерявате да предизвикате устройството с по-тежки графични приложения. Другото, което ни направи впечатление, е малко необичайното разположение на портовете върху корпуса. Поставянето на microUSB интерфейса в горната част например може да създаде затруднения при ползването на докинг станции или високоговорители. Какво да кажем за позицията на аудиожака? Той се намира в долния ляв ъгъл, което със сигурност ще ви накара да се замислите как да включите слушалките си, ако предпочитате да носите телефона в джоба на панталон.







































Дисплей и интерфейс
Ascend P6 е снабден с 4,7" дисплей с резолюция 720р, който ни изненада много приятно. Има големи ъгли на видимост и на практика не изкривява цветовете от какъвто и ъгъл да го погледнете. Предлага много добро цветопредаване и висока яркост, а освен това се представя много добре под директна слънчева светлина, като запазва информацията върху него напълно видима. В интерес на истината панелът ни напомни много на този, използван в HTC One, и не е изключено и двата да идват от един и същ производител. Макар пикселната гъстота да е по-ниска от тази на full HD екраните, изображенията и текстът са детайлни и ясни и наличието на по-малко пиксели определено не се усеща. Изобразяването на уеб страници също е безпроблемно, а ако имате специални предпочитания по отношение на цветната температура на екрана, можете да я промените през настройките на телефона.Интерфейсът на телефона ни е вече познат от срещата с Ascend Mate. Става дума за Emotion UI 1.6, който обвива Android 4.2.2 и предлага много опции за персонализация като например пълното преобразяване на изгледа на телефона чрез теми - в телефона има няколко, но онлайн са налични десетки други. Една от иновациите на компанията е премахването на отделния списък с приложения и вместо него всички икони се разполагат върху основния екран, който може да има до 9 страници. Този подход напомня на iPhone, а освен това се ползва и в друг популярен интерфейс за Android - MIUI. Подобен начин на организация може да затрудни малко откриването на приложения, тъй като няма опция за сортиране на иконите - например по азбучен ред, а вместо това за подредбата се разчита на потребителя. Тези екрани служат и за разполагане на уиджети, така че ще се наложи да използвате пестеливо наличното екранно място, което е ограничено. Разбира се, винаги можете да създадете папки за организация на приложенията.
Устройството използва четириядрен процесор с максимална честота 1,5GHz, който е собствено производство и е подкрепен от 2GB RAM памет. На хартия всичко звучи много добре, но не всички четириядрени процесори са създадени равни. Същият чип задвижва и Ascend Mate и на практика осигурява сходна производителност. Интерфейса работи добре, но при анимациите за преход между различните екрани се усеща много леко забавяне.
Това обаче може да се оправи много лесно през секцията с опции за разработчици. По подразбиране тя е скрита, но може да я активирате чрез многократно натискане върху Build number в меню About phone. След това в Developer options е достатъчно да промените Windows animation scale, Transition animation scale и Animator duration scale от 1х на .5х. Може и да ги изключите напълно.
Въпреки това чипсетът, който включва и графичен ускорител собствено производство, се справя добре с геймплея на игри като Asphalt 7: Heat, макар че в менюто й също се усеща известно забавяне, а по-време на игра се появяват графични артефакти. Huawei са включили и пълна версия на играта Riptide GP, която да покаже възможностите на процесора и графичния ускорител. И го прави добре - играта работи при висока кадрова честота, а реалистичните водните ефекти са впечатляващи.







































Камера
Въпреки тънкия профил Ascend P6 предлага камера с много добри възможности. Тя е способна да прави снимки с максимална резолюция 8МР, съпроводена е от LED светкавица и като цяло се представя изненадващо добре. Снимките са с много уловени детайли и малко количество шум и артефакти от JPEG компресията, но понякога има проблеми с определянето на правилната експозиция и с автофокуса. Компанията е включила опция за заснемане на HDR снимки, а освен това има и специален режим за разкрасяване при заснемане на портрети.Сред другите опции е режим за следящ автофокус и за заснемане на хоризонтални и вертикални панорами. Записваното видео е с максимална резолюция fullHD, а ако искате да снимате HDR видео, ще се наложи да намалите резолюцията до 720р. Налице е и система за електронна стабилизация, която обаче не работи много добре. Телефонът разполага и с 5МР предна камера, каквато не може да се открие често в мобилен телефон. При нея също може да се ползва функцията за разкрасяване, което може да се хареса на обичащите автоснимки.
Тестови снимки в пълна резолюция има тук.







































Мултимедия, игри и приложения
Сред инсталираните приложения открихме Polaris Office 4.0, което позволява създаването и разглеждането на Office документи. За контрол на достъпа, който имат инсталираните приложения до информацията в телефона, се грижи приложението Permission Manager, каквото виждаме за пръв път в телефон с Android. През него можете да управлявате как приложенията използват различни от функциите на телефона и да изключите някои при нужда. Можете и да изключите тези, които се стартират автоматично при включване на телефона.За пестене на енергия се грижи Power Manager, който позволява превключването между различни профили на работа, а освен това показва консумацията на енергия на отделните приложения и посочва тези, които трябва да затворите. Сред другите софтуерни допълнения са DLNA клиент, реактор на видео, приложение за бележки










































































Батерия и мрежа
Батерията в телефона е с капацитет 2000 mAh, което е впечатляващо предвид тънкия му профил. Тя осигурява около ден на автономна работа с ползване на различни функции, но имайте предвид, че ако натоварите телефона или използвате екрана на максимална яркост, консумацията скача рязко. Иначе в режим на изчакване разрядът е малък и устройството може да изкара дълго време с един заряд. Huawei са включили и допълнителни функции за контрол на енергопотреблението и чрез тях лесно можете да видите кое приложение консумира най-много и да го затворите.Обзор
Huawei Ascend P6 има дизайн и прецизно изработен от качествени материали корпус, каквито са характерни за премиум смартфони от най-висок клас, но в същото време има какво да се желае по отношение производителността на неговия четириядрен процесор. Устройството осигурява много качествен дисплей с отлично поведение под директна светлина и качествена основна камера, а освен това ще изненада с добра предна камера и обичащите да правят автоснимки.Като цяло Ascend P6 има какво да предложи на потенциалните си купувачи и определено е солидно предложение от страна на китайците, а уникалните му хардуерни особености го правят един от най-интересните смартфони, появили се досега тази година. Устройството вече влезе в предложенията на VIVACOM, където се предлага на цена започваща от 539,9 лв при сключване на двугодишен договор.