OnePlus Nord носи атрактивен хардуер на достъпна цена

OnePlus Nord носи атрактивен хардуер на достъпна цена

Китайската компания OnePlus започна съществуването си като производител на така наречените убийци на флагмани - смартфони, които предложиха флагмански хардуер на цени, значително по-ниски от тези на директните конкуренти. С годините цените на телефоните й се повишиха, но все пак останаха по-ниски от тези на останалите флагмани.

През 2015 година компанията пусна по-евтиния OnePlus X, който обаче не се продаваше добре. Междувременно пазарът на смартфони се промени, цените на флагманите скочиха до небето, а телефоните от среден клас станаха достатъчно способни, за да привлекат хората, които не искат да плащат много, за да получат актуален хардуер и разширени възможности.

През 2020 година OnePlus направи нов опит да предложи достъпен смартфон и се очертава този път той да е успешен. Устройството се казва Nord и поставя началото на нова серия, в която най-вероятно ще видим и други модели. Освен това новият смартфон официално се предлага и в България и то на цената, на която може да бъде закупен от европейския магазин на компанията - 799 лева. Малко или много е това? Нека проверим.

Дизайн

Дизайнът на Nord е по-скоро консервативен. За разлика от по-скъпите модели в портфолиото на OnePlus устройството изглежда по-обикновено и познато, но това не е непременно лошо. Устройството има пластмасова рамка, върху която има лъскаво покритие, което предполагаме няма да е много издръжливо. За щастие, в комплекта има качествен силиконов калъф, който ще помогне за защитата. В ъглите той има повдигнати зони и дори малки въздушни джобове, а освен това разполага и с капаче за USB порта.

В същото време бутоните са метални, което е добър акцент. Тези за звука са от лявата страна на корпуса, а за включване е от дясно. Над него е поставен познатият и от другите телефони на компанията плъзгач с три позиции, който служи за бързо превключване между тих режим, звънене и вибрация - добавка, която намираме за по-добро решение от хардуерен бутон за Google Assistant. Телефонът заслужава добра дума и заради своя линеен вибрационен мотор, който осигурява много добра обратна тактилна връзка - по традиция това е проблем за телефоните с Android, но не и в случая.

Отдолу откриваме USB-C порт, слот за две SIM карти (няма възможност за добавяне на повече памет) и единствения високоговорител, който осигурява силен звук, но пък не е особено плътен. Жак за слушалки липсва. Задният панел е стъклен - при нас беше синият вариант (Marble Blue), който изглежда свежо, но не очаквайте градиенти или някакви по-интересни пречупвания на светлината. В единия ъгъл е поставена вертикалната зона на четворната камера, а светкавицата е до нея.

Дисплей

Отпред посреща 6.44" Fluid AMOLED дисплей с резолюция 2400x1080 пиксела (480ppi) и съотношение на страните 20:9. Той поддържа възпроизвеждане на HDR съдържание (например в YouTube), а освен това се опреснява при 90Hz, което прави превъртането на съдържание и боравенето с интерфейса много по-плавни. Това е екстра, която подобрява неимоверно потребителското преживяване и доскоро беше запазена само за скъпите флагмани, макар че вече може да се открие и в достъпни модели от Realme, която се притежава от Oppo, под чиято шапка е и OnePlus.

Другият плюс на дисплея е това, че на практика е плосък. За някого това може да е недостатък, но много хора предпочитат плоските панели заради постоянното качество на изображението и лекотата за добавяне на протектор. За щастие устройството идва с фабрично поставен такъв. В дисплея има и овално изрязване за двойната селфи камера, което е по-малко от това при Huawei P40 Pro, но пък то съдържа повече сензори.

Дисплеят има тънки странични рамки и само долната е малко по-широка, но напълно в границите на приемливото. В долната част на екрана има и вграден сензор за отпечатъци, който работи много бързо и точно, въпреки че е от оптичен тип. Иначе панелът е достатъчно ярък, има големи ъгли на видимост и осигурява висок контраст и наситени цветове.

Производителност и батерия

OnePlus Nord ползва осемядрен (1 x 2.4GHz, 1 x 2.2GHz, 6 x 1.8GHz) чипсет Snapdragon 765G, който е допълнен от графичен ускорител Adreno 620. При нас беше версията на телефона с 12GB RAM и 256GB UFS 2.1 памет за файлове, но имайте предвид, че в България се предлага само тази с 8/128GB памет. Това обаче едва ли ще е проблем, защото тази памет е напълно достатъчна за повечето потребители.

Чипсетът е достатъчно способен, за да осигури нужната производителност за почти всичко, с което го предизвикате в ежедневната употреба, а освен това се справя отлично и с игри. Тествахме Clash Royale, Asphalt 9, Grimvalor, Alto’s Odyssey и Gear.Club и всичко беше наред, а освен това някои от тях поддържат и по-високи кадрови честоти за по-плавно действие.

Телефонът включва и приложението Game Space, което има допълнителни настройки за оптимизиране на системата за оптимално игрово преживяване. Сред липсите в хардуерно отношение освен споменатите жак за слушалки и слот за карти са още безжичното зареждане и водоустойчивостта, макар че тези неща или част от тях отсъстват и в много по-скъпи телефони.

Батерията е с капацитет 4115 mAh и поддържа бързо зареждане при 30 вата (5V/6A) чрез зарядното от комплекта, което позволява да я заредите от 0 до 100% за около час. Капацитетът може и да изглежда малко на фона на батериите в други устройства, но в случая комбинацията от по-малък дисплей и енергийноефективен чипсет помагат да се компенсира повишения разход на енергия от опресняването при 90Hz и един заряд стига за цял ден работа с останала енергия и за следващия.

Някои потребители сигурно ще успеят да получат и два дни работа с едно пълно зареждане. Ако преминете към опресняване при 60Hz, може и да спестите малко енергия, но вечерта ще трябва да заредите устройството, за да го ползвате и на следващия ден.

Софтуер

OnePlus е известна с качеството на потребителското преживяване, което осигурява, и Nord не прави изключение. Устройството работи с Android 10 и ползва интерфейса OxygenOS, който не променя драстично стандартния изглед на Android, а в същото време е много бърз и осигурява изобилие от възможности за персонализация. Освен това компанията осигурява често ъпдейти, което е допълнителен плюс.

Пример за дългата софтуерна поддръжка е OnePlus 3, който е от 2016, но въпреки това беше обновен до Android 10. Интерфейсът включва малко приложения на OnePlus и като цяло се придържа към предложенията на Google. Устройството разполага и с функция Ambient display, която показва върху екрана в заключено състояние полезна информация при вдигане на устройството или докосване на дисплея.

Налични са опции за скриване на изрязването за предната камера, възможности за промяна на иконите (включително системните), шрифтовете, акцентни цветове и т.н. Можете дори да изберете кои икони да се ползват в системната лента, така че лесно можете да скриете тези, които не ви допадат.

Камера

Камерите никога не са били сред силните страни на OnePlus - те се представят добре, но не и забележително. Това продължава и в Nord, който осигурява цели 6 камери. Отзад са поставени 4 - 48МР (f/1.75) главен сензор с оптична стабилизация, 8МР (f/2.3) с ултраширокоъгълна оптика, 2МР (f/2.4) за макроснимки и 5МР (f/2.4) за боке ефекти. Вероятно много потребители с удоволствие биха заменили макрокамерата за телефото, но явно компанията я пази за по-скъпите си модели.

За селфита има двойна камера с 32МР (f/2.5) главен сензор и 8МP (f/2.5) с ултраширокоъгълна леща. Камерите се управляват през удобно приложение, което поддържа преминаване през наличните режими на снимане с жестове, но чрез плъзване нагоре може да отворите секция с всички режими на едно място. По подразбиране се получават 12МР снимки чрез комбиниране на пикселите, но при желание можете да снимате и в пълната резолюция. Така обаче се лишавате от разширения динамичен диапазон на снимките.

Както споменахме, не се надявайте да получите много впечатляващи кадри, а и често резултатите са с променливо качество. Основната камера осигурява преобладаващо добри снимки с много детайли и сравнително добър динамичен диапазон, макар и с малко по-наситени от нормалното цветове и загуба на детайли в сенките въпреки добрата осветеност. От друга страна за ценовия клас, в който попада Nord, представянето на камерата е повече от добро.

На тъмно камерата улавя по-малко детайли, а балансът на бялото се променя, но за по-ясни снимки помага режимът Nightscape. Той комбинира няколко кадъра и осигурява по-светли снимки с повече цветове и повече детайли в сенките, така че работата му е много добра. Допълнителен плюс е, че снимането в Nightscape не отнема много време. Режимът е наличен и за ултраширокоъгълната камера и дори при нея помага за подобряване на нощните снимки.

Иначе тази камера очаквано предлага по-лошо качество на снимките с намален динамичен диапазон, загуба на детайли и различен баланс на бялото. При макрокамерата ситуацията се влошава още, защото липсата на автофокус затруднява много получаването на ясни снимки, резолюцията й е ниска, а и цветовете избледняват. Селфи снимките с главния 32МР сензор са много детайлни, а за групови снимки можете да разчитате на втория 8МР сензор.

Устройството поддържа запис на 4K@30fps видео с основната и на 4K@60fps видео с предната камера. Достъпна е и Super Stable дигитална стабилизация на изображението, която ползва ултраширокоъгълната камера и изрязва част от кадъра, а това влошава качеството, както може да се види в тестовите клипове. Иначе системата се справя много добре в осигуряването на стабилна картина.

Финални думи

OnePlus Nord несъмнено предлага много срещу цената си от 799 лева. На разположение е OLED дисплей с тънки странични рамки и много бърз вграден сензор за отпечатъци, опресняване при 90Hz, достатъчно количество оперативна памет, бърз чипсет и дори поддръжка за 5G мрежи, което обаче засега не е особен плюс.

Устройството със сравнително компактни размери предлага и оптимизирано софтуерно преживяване, което е близо до стандартната версия на Android, батерията се представя добре, а зареждането й става бързо.

Не бива да забравяме, че това е смартфон от среден клас и неминуемо прави някои компромиси. Най-забележимите от тях са липсата на водоустойчивост, жак за слушалки, опция за разширяване на паметта и безжично зареждане, ползването на пластмасова рамка и неособено впечатляващата конфигурация и възможности на основната камера.

OnePlus Nord се предлага официално в България на цена 799 лева за версията с 8/128GB памет, колкото струва и в европейския магазин на компанията, а освен това може да се намери и в предложенията на мобилен оператор, което може да намали цената му при комбинация с мобилен план.

Препоръчани оферти


Втора употреба с гаранция