BMW ще похарчи милиарди, за да осигури батерии за електрическите си автомобили

Преди планираната сериозна офанзива на пазара на електрически автомобили BMW се е заела със задачата да си осигури достатъчни количества от нужните й батерии. Компанията обяви, че заздравява съществуващите бизнес връзки с производителите на клетки за батерии CATL (Contemporary Amperex Technology Co. Limited) и Samsung SDI.
Първоначалната сделка с CATL на стойност 4 милиарда евро от средата на 2018 година се увеличава до 7.3 милиарда евро, а договорът ще обхване периода 2020 – 2031 година. Компанията е трети по големина производител на батерии в света и доставя компоненти на клиенти като Panasonic и BYD.
Заедно с това BMW е подписала договор със своя втори доставчик на клетки за батерии Samsung SDI на стойност 2.9 милиарда евро за периода 2021 – 2031 година. Междувременно BMW ще се заеме сама с недостига на редки елементи, които са от съществено значение за производството на батерии, като договори директно кобалт от мини в Австралия и Мароко.
Това се отнася и до лития, който ще бъде поръчан от различни мини, включително и от Австралия. Това ще осигури на компанията пълна прозрачност за произхода на ресурсите и как са добивани те. Паралелно с това от 2021 година електрически задвижвания от пето поколение ще се правят без никакви редки елементи, така че компанията няма да зависи от тяхната наличност.
Източник: BMW
Оферти на деня
-
Apple iPhone 12 от SLOT MOBILE:
64GB 1390 лв., 128GB 1490 лв. -
Apple iPhone 12 mini от CityTel:
64GB 1249 лв., 128GB 1389 лв. -
Apple iPhone 13 от CityTel:
128GB 1739 лв., 256GB 1979 лв. -
Xiaomi Redmi Note 10 Pro от SLOT MOBILE:
128GB + 6GB RAM 489 лв. -
Apple iPhone 13 Pro Max от BROS:
128GB 2499 лв., 256GB 2749 лв., 512GB 3229 лв.
Аз не, че съм голям експерт по английския, но дори и преводач да се ползва, си пише, че някои от гумите в АВТОМОБИЛИТЕ (не бензинови, за всички), МОГАТ ДА ГЕНЕРИРАТ ДО 500 микро тесли.
От горното аз лично никъде не видях някой да твърди, че бензиновите коли генерират толкова големи полета, а пък видиш ли електричките не генерират, защото дори нямат гуми.
Да не говорим, че изследванията са от 2000 до 2009 година, когато дори не е имало Тесла.
Обаче това изследване се разминава доста с друго:
Та там стойностите са доста по-високи и то до скорости и ускорения до 120 км/ч.
Аз лично не съм мерил в електричка колко Тесли е полето, но в метрото един ден реших да пробвам да го измеря в първия вагон и при ускорение достигна почти 300 микро Тесли.
Там мощността е 1,5 мегавата, което е повече от 2000 к. с. или колкото 1 млн. смартфона.
Eто ти с конкретни измервания :
В статиите няма конкретни нива и докато 60 мили Тесли не застрашават по никакъв начин електрониката (която е далеч от финна в електромобил, защото най-финното е инвертор за големи мощности), то за човек това са опасно високи нива.
Нормално е човек да се опитва да мисли и събира информация от много източници, защото има достатъчно примери на лобизъм и лъжи. Да не забравяме най-пресния пример за лъжата как дизелите били безвредни и как щедро се даваха субсидии и за тях пак уж в името на борбата с Глобално затопляне.
Поздравления за страхотното мнение! Балансирано, с излагането на конкретни факти и данни, без ултра- либерална пропаганда и опит за налагане!! За мен винаги е било удоволствие да чета такива мнения!
За жалост екранировката служи само за предпазване от електрическото поле, което се поражда от промяна на напрежението, докато промяната на тока води до поява на магнитно поле, което обаче не може да се екранира напълно. При движение на електромобил, честотата му започва от 1 Hz до 6 kHz.
Темата е много дълга, но на хора с кардиостимулатори (пейстмейкъри) е много опасно да се возят в такива електромобили, защото не трябва да се подлагат на магнитни полета превишаващи 130 микро тесли. Такива стойности са измерени в абсолютно всички електрички, но няма да давам линк, защото мисля, че не тук му е мястото.
Иначе варианти има и той на първо време би бил масова газификация, а на по-следващ етап - водород в батерии или дори ДВГ. Водородът обаче се съхранява трудно, но като екологичност е без алтернатива.
Същевременно и доколкото знам, нито един производител не филмира купето и особено зоната на електродвигателите и батериите. Има стотици научни статии за отделните ефекти и за разлика от вероятните конспирации за 5G, при електромобилите стартът на изследванията започва около 2014 и резултатите са тревожни. Единствено, защото все още те са твърде скъпи и непопулярни, няма законови регулации и изисквания за EMF per person/kg/area в най-засегнатите зони.
Колкото до това какво би било на изгодно и природосъобразно, хибридите за мен са перфектния баланс към момента. Преди време, бях гледал доста сериозен градски тест на Toyota C-HR хибрид, при който потреблението на бензин в почти постоянно задръстване не превиши 4 литра, по-скоро беше около 3-3 и нещо. Без значение на марката, пробегът е неограничен, батерията ти дава свобода при потегляне и в задръствания, извънградско консумацията е минимална. Зареждането отнема минимално време и е между другото.. Може да се използва 10+ и повече години и струва x3 по-малко от стандартна електричка към момента. Не защитавам ДВГ, но текущи предложения, базирани на Li-Ion комбинации от множество клетки и високоволтови зареждания, не са електромобилното бъдеще, което всички чакаме. Трябват батерии от нов рециклируем и възобновяем тип с нетоксично производство с редки елементи, стандартно напрежение на зареждане, бързо такова по технология (не натягане с волтаж), и много цикли. Заедно със съответните електромагнитни защити за пътниците. Li-Ion/Po си имат приложение - за телефони, power banks и уреди с малка мощност и в постоянна близост до контакт. И нищо друго.
Сега дали са по-надеждни не знам. Би трябвало да е така, но съдейки по себе си, най-големи разходи имам по окачването, не по двигателя.
Да не говорим от риска от самозапалване при ПТП. А за ЕМП тепърва ще се получават данни как влияе при толкова мощни двигатели до купето.
За мен неяснотите са доста.
Иначе за обслужването на ДВГ докато е в гаранция спокойно си заминават едно 5к за 5 години. То Октавията я дават обслужване на 2 години или 30к., ама само който не му пука за колата може да го спазва това. Аз твърдо ще сменям на 10к, което си прави по време на гаранцията едно 9 обслужвания по 300-400 лв. Сухото DSG го дават необслужваемо, ама това е тотална глупост. То може би това го твърдят само нашите глупаци по официалните сервизи. Обслужване на Haldex и т.н. Евентиално в зависимост от стила на каране може и съединители да се сменят, което си е консуматив.
За мен автомобила трябва да е надежден и да ме придвижда от точка А до Б и да има определени екстри. Затова аз съм твърд привърженик на електричките - доста по-прости са и има много по-малко неща, които се чупят. И мразя да се занимавам със сервизи. Това е и причината досега да карам само нови автомобили.
Ами купи си, няма лошо. Но ето че сам казваш, че има ограничения обаче.
Сега остава и да ми отговориш на другия въпрос - колко масла, ремъци и ремонти са нужни за да избиеш батерията.
Може да има много неща, но повечето автоматици нямат съединители, които да се сменят.
Дал съм ти конкретни сметки и чакам да ми кажеш какви ремонти за 20 000 лева ще направиш след 150 000 км, че да избиеш задължителната смяна на батерията.
Апропо, защо не си купи електричка, а кола на газ?
Ти май не четеш. Аз споменавам всички кутии, не само автоматиците. И ръчните кутии имат съединители. И не знаех, че карам спортен модел автомобил - преди 2 месеца си купих нова Octavia 1.5 турбо бензин 150 к.с. с DSG... Отделно, че и метановата версия, която е 136 к.с. я има с DSG! И вземи прочети първата генерация на DSG7 със сухи съединители колко сериозни проблеми имат. Японците и корейците също имат DSG.