Електрическите тротинетки под наем в София ще трябва да са регистрирани
Електрически тротинетки в Столична община ще могат да бъдат отдавани под наем само ако са регистрирани и с ограничение на скоростта. Това става ясно от съобщение на Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“, чиито експерти са провели първата от обявените серии от срещи с местната власт за предстоящите изменения в Закона за движение по пътищата, с които да се регламентира ползването на такъв тип превозни средства.
По време на разговора с представители на Столична община и „Зелена София“ стана ясно, че вече няколко компании са изявили желание да навлязат на нашия пазар с услуга за предоставяне на електрически тротинетки за споделено пътуване (почасово отдаване под наем). Именно затова от Столична община обмислят допълнителни изисквания към тях за регистрация, за да се гарантира проследяемост и безопасност на движението им.
Подобно изискване не се планира за частните ползватели. Единствено за споделената услуга се обмисля и да се създаде нормативна възможност общините да определят максимален брой превозни средства, които могат да бъдат регистрирани на територията им за отдаване под наем, както и местата за паркиране, така че да не пречат на движението на пешеходците и на автомобилите.
От следващия месец в централната градска част на София започва обособяването на 157 нови места за безплатно паркиране на велосипеди, мотопеди и тротинетки. Мярката е в подкрепа на засилващия се интерес към алтернативите на придвижването с автомобил в града. Новите места за паркиране на двуколесни превозни средства са в синя и зелена зона, като на по-късен етап се предвиждат и около 70 места върху пешеходни пространства и в периферията на паркове – като буферни зони, където да се оставят те. Планира се разширяване на този вид паркинг зони и в жилищните квартали.
Представителите на ДА „Безопасност на движението по пътищата“ подчертаха, че един от най-важните аспекти при подготвяната промяна е регламентиране на задължителни предпазни средства при използване на електрически тротинетки, което трябва да бъде съобразено и при предлагането им за споделено пътуване. Обект на дискусия бе и максималната скорост на движение на този тип превозни средства, която предстои да бъде регламентирана на национално ниво. ДАБДП смята, че тя трябва да е не повече от 20 км/ч.
След определянето ѝ компаниите, които развиват дейност по отдаването им под наем, ще бъдат задължени да ограничат скоростта им. За тротинетки за частно ползване ограничаването трябва да правят търговците, които внасят и продават такива превозни средства. Според мнението на експертите съществуват и други варианти за манипулации – както чрез директен внос от трета страна, така и софтуерно, затова изискванията ще бъдат детайлизирани и обект на допълнителен контрол.
Чувствителна тема, която също следва да бъде обект на контрол, е минималната възраст за водачите на този тип превозни средства. Предложението на ДАБДП, което ще бъде обект на допълнително обсъждане, е тази възрастова граница да бъде 14 години с възможност за допълнително ограничаване на максимално допустимата скорост на движение на 12 км/ч до навършване на 16 г.
Източник: ДАБДП
Оферти на деня
-
Apple iPhone 14 от SLOT MOBILE:
128GB 592.59 € (1159.01 лв.), 256GB 805.28 € (1574.99 лв.) -
Samsung Galaxy Z Flip7 от CityTel:
256GB + 12GB RAM 929 € (1816.97 лв.), 512GB+12GB RAM 999 € (1953.87 лв.) -
Apple iPhone 17 Pro Max от SLOT MOBILE:
256GB 1425 € (2787.06 лв.), 512GB 1712 € (3348.38 лв.) -
Samsung Galaxy A57 от SLOT MOBILE:
128GB + 8GB RAM 370 € (723.66 лв.), 256GB + 8GB RAM 425 € (831.23 лв.), 512GB+12GB RAM 569 € (1112.87 лв.) -
Apple iPhone 13 от CityTel:
128GB 579 € (1132.43 лв.)
Втора употреба с гаранция
-
Apple iPhone 15 Pro Max от Flip:
256GB 689.99 € (1349.50 лв.)